Harris przedłużył nadzwyczajne uprawnienia Gardy

Minister zdrowia Simon Harris poinformował, iż podjął decyzję o przedłużeniu okresu, w którym An Garda Siochána korzystać będzie ze specjalnych uprawnień, jakie nadano jej na czas obowiązywania przepisów pandemicznych w Irlandii.

Garda nadal będzie mogła w wyjątkowo surowy sposób egzekwować przepisy, jakie wprowadzone zostały przez irlandzki rząd, w tym dotyczące dystansu społecznego, odległości przebywania od domu, spotkań towarzyskich itp., a uprawnienia przedłużone zostaną po 5 maja na okres do 18 maja 2020 roku.

Garda nadal będzie mogła nakładać wysokie mandaty, wobec osób, które nagminnie lub w wyjątkowy sposób łamać będą ograniczenia, kierować wnioski do sądów, aresztować za brak poszanowania przepisów pandemicznych oraz sprawdzać dokumenty. Policjanci będą też prowadzić kontrole osób poruszających się po drogach, więc sprawdzać, gdzie udają się podczas swoich podróży, ale i potwierdzać informacje u pracodawców.

W kilku przypadkach, o których w ostatni czwartek mówił minister sprawiedliwości Charlie Flanagan, okazało się, że osoby kontrolowane stwierdzały, iż udają się do pracy lub z niej wracają, a po telefonie do pracodawcy, nie potwierdzały się słowa zatrzymanego.

Nadzwyczajne uprawnienia Gardy wprowadzone zostały zarządzeniem ministra Harrisa 7 kwietnia i chociaż policjanci rzadko z nich korzystają, to do tej pory już ponad 80 osób w całym kraju, odczuło ich moc. Nadal więc grożą za łamanie przepisów pandemicznych mandaty w wysokości do 2500 €, kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy, a Garda może aresztować nas za brak poszanowania dla przepisów związanych z ograniczeniem wpływu wirusa Covid-19 na ogół społeczeństwa.

Minister Harris chwalił też policjantów za ich poświecenie podczas pracy w tych trudnych dla wszystkich dniach i dodał:

– Myślę, że właściwe jest, aby An Garda Síochána nadal mogła egzekwować te nadzwyczajne środki ochrony zdrowia publicznego, ale nadal będą to robić w sposób, który moim zdaniem był do tej pory doskonały.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Lepiej nie planować
Penneys i Smyths zap
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish