HAP nie może być wiązany z brakiem pomocy prawnej

Nieuczciwa praktyka oceniania HAP jako dochodu przy próbie uzyskania pomocy prawnej musi się skończyć.

Senator Sinn Féin Lynn Boylan wezwała minister sprawiedliwości do natychmiastowego zajęcia się głęboko niesprawiedliwą i dyskryminującą praktyką odmawiania lokatorom otrzymującym dopłaty mieszkaniowe (HAP) dostępu do pomocy prawnej w sprawach cywilnych.

 
Przemawiając w Seanad, Boylan przedstawiła, w jaki sposób praktyka oceniania HAP, jako dochodu przy składaniu wniosku o pomoc prawną w sprawach cywilnych jest dyskryminująca i najprawdopodobniej stanowi naruszenie Artykułu 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i prawa dostępu do sądu.

Senator Boylan powiedziała:


 
– Jestem głęboko rozczarowana odpowiedzią, jaką otrzymałam od ministra stanu Petera Burke’a w imieniu minister McEntee, która miała skutecznie ukryć się za trwającą reformą sądownictwa.  To sytuacja pilna, która wymaga natychmiastowej uwagi. Codziennie ludziom, głównie kobietom, odmawia się dostępu do sądów w wyniku tej dyskryminującej interpretacji prawa. Jak minister może odnieść się do sytuacji, w której dwie osoby o takich samych dochodach są traktowane odmiennie w przypadku ubiegania się o pomoc prawną w sprawach cywilnych? Jakie jest sprawiedliwe traktowanie przez państwo najemców lokali komunalnych lub lokali mieszkalnych w inny sposób niż tych, którzy kwalifikują się do mieszkania socjalnego, ale nie z własnej winy są zmuszeni do przejścia do sektora prywatnego z powodu chronicznego niedoboru mieszkań? HAP wypłacany jest bezpośrednio właścicielowi, a nie najemcy, ale licząc zasiłek, jako dochód, popycha osoby fizyczne powyżej progu dochodowego wymaganego do uzyskania pomocy prawnej w sprawach cywilnych. Konsekwencje z tego wynikające powodują, że kobiety w niepewnych sytuacjach, w tym te, które uciekły przed przemocą domową, nie są w stanie dochodzić roszczeń alimentacyjnych, a dzieci nie mogą wyrazić swojej opinii w kwestii postępowania w sprawie dostępu. To musi się zmienić.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Uderzenie przyszło
Hotelowa kwarantanna
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian