Handel przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Będą ograniczenia

Irlandzki handel rozpoczął już przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, a te, nie będą wyglądać w sklepach tak, jak było to bodaj rok wcześniej.

Irlandzcy detaliści spodziewają się największej ilości klientów na kilkanaście dni przez Bożym Narodzeniem, a wręcz najazdu klientów na tydzień przed świętami. Dlatego już teraz zaczęli przygotowywać się na ten niezwyczajny okres, przynajmniej sprzedawcy artykułów spożywczych.

Kilka sieci handlowych zapowiedziało, że wkrótce doprecyzują zasady, jakie będą obowiązywać w ich placówkach, ale zatrudnią też większą ilość personelu, by w tych wirusowych czasach, przypominać klientom o zachowaniu środków ostrożności. Planuje się też zatrudnienie większej ilości agentów ochrony sklepów, którzy zajmą się nadzorowaniem odpowiedniej ilości osób w placówkach, a i powróci się do ustawiania kolejek, z zachowaniem dystansu społecznego.

Niektórzy z detalistów sieciowych zapowiedzieli, że już w najbliższych dniach, wprowadzą zasadę „zero tolerancji” i osoby bez maseczek, będą miały problemy, aby wejść do sklepów. Sprzedawcy rozumieją, że sytuacja daleka jest od normalnej, ale okres świąteczny, to potencjalny wzrost zagrożeń epidemiologicznych i muszą zastosować wyższe rygory bezpieczeństwa, co pozwoli na ochronę pracowników, jak i samych kupujących.

Co istotne w tej sprawie, detaliści spożywczy podjęli już właściwie decyzje, iż w tym roku, ograniczą się jedynie do typowego przystrojenia swoich placówek, rezygnując z ustawiania szopek, grot Świętego Mikołaja, a i nie będzie wizyt tego brodatego atrybutu świąt. Decyzja będzie z jednej strony zastosowaniem się do przepisów, o ograniczeniu niekontrolowanych skupisk na zamkniętej przestrzeni, a jednocześnie ograniczy możliwość łamania zasad dystansu społecznego.

Podobnie funkcjonować mają w okresie przedświątecznym sprzedawcy towarów przemysłowych, bo i oni zapowiadają, że w ich sklepach, znajdować się będzie ograniczona ilość klientów, a i zachęcać będą do dokonywania zakupów w formule online. Sklepy przemysłowe, z artykułami gospodarstwa domowego, odzieżą itp., rozpoczęły już kampanie informacyjne i namawiają kupujących, by odwiedzali ich strony www, gdzie znajdują się obecnie wszystkie towary oferowane do sprzedaży.

Sprzedawcy sugerują, że część artykułów spożywczych, które mają długi okres przydatności do spożycia, można kupić już teraz, ale nie ma potrzeby gromadzenia zapasów, ponieważ nawet w przypadku podniesienia stopni ograniczeń, łańcuchy dostaw nie zostaną przerwane i towary docierać będą do sklepów bez przeszkód.

Detaliści apelują też o rozsądek podczas zakupów i w czasie przygotowań do świąt, a o ile jest to możliwe, by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media na podstawie informacji zebranych m.in. od: Tesco, Dunnes Stores, Aldi, Lidl, SuperValu.

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin nie chce
Unijny system oznacz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian