Hakerzy włamali się do bazy danych HSE

Wczoraj doszło do poważnego naruszenia bezpieczeństwa sieci komputerowej HSE, co zablokowało większości szpitali i lekarzom możliwość dostępu do dokumentacji medycznej, w tym wyników badań pacjentów.

Poważny atak hakerski odbił się na możliwości pracy większości szpitali w Irlandii, w tym pozbawił dostępu lekarzy do wyników, badań, prześwietleń, podstawowej dokumentacji medycznej pacjentów, a komputery, głuche były na polecenia wydawane przez personel medyczny. Tym samym lekarze musieli posługiwać się wyłącznie pamięcią i danymi, jakie pozostały do ich dyspozycji w formie analogowej. Lekarze stwierdzili, że ten bezprecedensowy atak na ich komputery, zablokował także możliwość leczenia pacjentów, którzy potrzebowali nagłej interwencji medycznej.

W najgorszej sytuacji znaleźli się pacjenci z chorobą nowotworową w szpitalu St. Luke’a w Dublinie i Cork University Hospital, gdyż w obu przypadkach, systemy komputerowe zostały uszkodzone, a odzyskanie wszystkich danych, może nie być możliwe. Oba szpitale notowały też opóźnienia w przyjmowaniu nowych pacjentów, nie tylko onkologicznych, gdyż proces rejestracji, wrócił do czasów, kiedy wszelkie informacje, zapisywane były ręcznie.

Problemy z dostępem do danych miało też HSE w zakresie innych ważnych informacji, w tym terminarzy wizyt ambulatoryjnych, a osoby, które na takie się zgłaszały, odsyłane były najczęściej do domów, gdyż lekarze, mnie mieli dostępu do ich wyników badań. Jak się obecnie uważa, część wyników badań jest uszkodzona i plików, prawdopodobnie nie uda się odzyskać, a to oznacza, że badania, będą musiały być powtórzone. Podobnie działo się w zakresie Covid-19, albowiem HSE nie mogło dostać się do swojej bazy danych z osobami zaszczepionymi i zarejestrowanymi do szczepień. Same szczepienia będą jednak kontynuowane, a osoby, którym wyznaczono już termin podania wakcyny, mogą zgłaszać się do punktów szczepień.

Podobne problemy mają lekarze pierwszego kontaktu i rodzinni, gdyż nie mogą oni wystawiać elektronicznych skierowań na badania, więc system i w tym zakresie został poważnie naruszony. Nie działa również system danych w Agencji ds. Dzieci i Rodziny, a pracownicy Tusla, nie mogą korzystać również z poczty elektronicznej oraz systemów zewnętrznych.

Jak poinformowało HSE, hakerzy za odblokowanie systemu, zażądali okupu w elektronicznej walucie Bitcoin, jednak Zarząd Służby Zdrowia, odmówił wypłacenia haraczu. W tej sprawie zostało już wszczęte śledztwo i oddział Gardy ds. cyberprzestępczości, próbuje ustalić, kto jest odpowiedzialny za atak na komputery HSE. Władze medyczne informują natomiast, że przywrócenie pełnej sprawności systemu, potrwa kilka dni.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian