Hakerzy mają ujawnić dane skradzione HSE

Garda i HSE dotarły do informacji, w której mówi się, że w nadchodzącym tygodniu opublikowane zostaną w „darknecie” dane, jakie wykradzione zostały HSE podczas ataku na ich komputery.

To spowodowało, że irlandzka policja i służby ds. cyberprzestępczości, zajęły się intensywnym przeszukiwaniem „czarnej strony Internetu” i śledzą tam poczynania hakerów łączonych z atakiem na HSE. Mówi się też, że ujawnione mogą zostać dane poufne i wrażliwe, nawet o przebytych chorobach, w tym infekcjach przenoszonych drogą płciową.

Obecnie uważa się, iż dane wykradzione irlandzkiej służbie zdrowia, zostały już sprzedane osobom i firmom wykorzystującym takie informacje i na Irlandię przygotowywany jest kolejny atak, ale tym razem będzie to wiele prób wyłudzenia pieniędzy.

W mijającym tygodniu HSE otrzymało też sądowy nakaz, aby wdrożyć odpowiednią procedurę, która zablokuje możliwość sprzedaży danych osobom trzecim, a i szeroko informować o tym w mediach informacyjnych oraz społecznościowych. Postanowienie sądu trafiło też za pośrednictwem służb bezpieczeństwa do „darknetu”, więc i jego użytkownicy zostali poinformowani, że będą ścigani, jeżeli odkupią lub będą posługiwać się informacjami wykradzionymi HSE.

W sprawę zaangażowało się wiele służb, nawet Siły Zbrojne Republiki Irlandii, a te zaapelowały do mieszkańców kraju, by każda osoba, która otrzyma SMS-a, e-mail lub inną wiadomość związaną z utratą przez HSE poufnych danych, powinna po tym fakcie poinformować najbliższą jednostkę wojskową lub posterunek Gardy. Wszczęte zostanie w tej sprawie postępowanie, a informacje mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i osób, które odkupiły skradzione dane irlandzkich pacjentów.

Władze policyjne Irlandii spodziewają się, iż pierwsze phisingowe wiadomości, mogą docierać do kraju już w tym tygodniu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Poseł Fianna Fáil
Trzy zgony po szczep
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian