Gwiezdne podobieństwo

W czasach ograniczonych „swobodnych” podróży często zdarza nam się wspominać lub zwiedzać różne miejsca (nawet te nieodległe) np. wirtualnie.

Nie inaczej będzie i w tym przypadku… Pamiętacie serię kosmicznych filmów rozpoczynającą się od tekstu – „ Dawno temu, w odległej galaktyce… (A long time ago in a galaxy far, far away…)”. Tak to słynne Gwiezdne Wojny (ang. Star Wars), czyli amerykańska seria filmowa z gatunku „space opera” oparta na trylogii filmów stworzonej przez George’a Lucasa.

Powszechnie wiadomo, że niektóre sceny do filmu nakręcono w Irlandii. Przykładem może być Wyspa Skellig Michael, która znajduje się w południowo zachodniej części Irlandii. Dokładnie około 10 kilometrów od stałego lądu. Choć ma bogatą historię to największą sławę zyskała, gdy wybrano ją na plenery do zdjęć do dwóch filmów z sagi „Gwiezdnych Wojen” – „Przebudzenie Mocy” oraz „Ostatni Jedi”.


Jako „przyszywanego” dublińczyka – najbardziej zaintrygowało mnie podobieństwo bibliotek (?)


Na całym świecie Dublin słynie z uczelni Trinity College. To właśnie tam można znaleźć również bibliotekę z „Długą Salą” (The Long Room) – ma prawie 65 metrów długości (!), będąca częścią XVIII-wiecznej Starej Biblioteki Trójcy, która uważana jest za jedną z najbardziej imponujących bibliotek w Europie.
Ale do rzeczy… (!)


Fani serii Star Wars i dublińczycy spekulują na temat podobieństw (scen z części „Atak klonów”). Debata trwa od lat, sugeruje się, że oba „obrazy” są niezwykle podobne. Padają głosy, że – podobieństwa są oczywiste, od łukowatego sklepienia kolebkowego biegnącego wzdłuż całej sali po stosy książek o podwójnej wysokości. Nawet popiersia i posągi z Archiwum Jedi odzwierciedlają popiersia postaci ze świata akademickiego.


Czy to zbyt duży zbieg okoliczności, że projektanci z Lucas Films stworzyliby bibliotekę nie tylko z układem książek podobnym do Long Room, ale z podobnym dachem?
Dach, który nie był oryginalny, ale został dodany przez późniejsze pokolenia w celu rozwiązania konkretnego problemu…

Może to jednak nadzwyczajny przypadek , a mnie ponosi zwykła fantazja (?) Dyskusja niech trwa, jedno jest pewne miejsce jest „kosmicznie piękne”!
Przemysław Zbieroń
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian