Gwałtowna zmiana pogody

Met Éireann w sobotę rano zniosło ostrzeżenie o upałach, a już dzisiaj mamy kolejne, a jest ono odwrotnością poprzedniego.

Chodzi o zimny i bardzo aktywny front atmosferyczny, który wkroczy dzisiaj w godzinach przedpołudniowych nad wyspę i przyniesie burze z piorunami, intensywne opady deszczu, a i nie można wykluczyć gradobicia. Główne uderzenie frontu przewidziane jest na jutrzejsze popołudnie, a ostrzeżenie o silnych opadach, obowiązywać będzie dla całego kraju.

Dzisiaj najgorsze warunki, więc najwięcej opadów, obserwowane będą w Leinster i Munster, natomiast opady w formie ciągłej, obejmą kraj jutro i trwać będą do środowego wieczora.

Temperatura obniży się do typowej o tej porze roku, a w niektórych miejscach będzie nieco poniżej średniej wieloletniej, o czym poinformował Gavin Gallagher, prognosta w Met Éireann. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy 23 stopnie Celsjusza, ale standardem będzie od dzisiaj 17 – 18 stopni.

Ulewy będą na tyle intensywne, czytamy dalej w komunikacie Met Éireann, iż mogą powodować lokalne zalania i podtopienia.

Wg synoptyków, zmieniły się też uwarunkowania, jakie miały kształtować irlandzką pogodę za kilka dni i zmniejszyły się szanse na powrót upałów, bo zimny front atmosferyczny, który obejmie wyspę, wstępując nad nią od strony Leinster, jest na tyle silny, że może zepchnąć ciepłe masy powietrza nad kontynent europejski. Tym samym, obecnie nie ma już tak dużej pewności, że długi weekend, będzie upalny, bo może być po prosty ciepły.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W ostatniej chwili
Początek fali prote
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська