Grzyby bytujące w jamie ustnej a próchnica u dzieci
Chociaż próchnicy można w większości przypadków zapobiegać, pozostaje ona jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Nieleczone ubytki są nie tylko źródłem bólu, ale mogą też negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia, rozwój i jakość życia malucha.
Naukowcy z Clemson University College of Science (USA) pod kierownictwem prof. biologii Vincenta Richardsa przeprowadzili niedawno badanie nad grzybami bytującymi w jamie ustnej człowieka. – Praca ta dała cenny wgląd w mykobiom jamy ustnej i rolę grzybów w powstawaniu próchnicy – mówi prof. Richards. – Jeśli zrozumiemy te mechanizmy lepiej, będzie można opracować skuteczniejsze środki zapobiegania ubytkom. Przykładowo, może uda się wprowadzić gatunki grzybów, które będą wywierały korzystny wpływ do stan zdrowia jamy ustnej.
Próchnica rozwija się wtedy, gdy brak równowagi między drobnoustrojami wywierającymi pozytywny wpływ i tymi, których wpływ jest negatywny dla zdrowia jamy ustnej. Tworzy się wówczas płytka, ta zaś pochłania spożywane przez nas cukry, zmieniając je w kwas, który powoduje odwapnienie zębów i prowadzi do ubytków.
Duża różnorodność grzybów w jamie ustnej
Dzięki postępom w technologii sekwencjonowania genomu naukowcy odkryli niedawno, że w jamie ustnej występuje również duża różnorodność grzybów, choć w znacznie mniejszej liczbie niż bakterii. Jednak niewiele wiadomo na temat roli grzybów w rozwoju i progresji choroby próchnicowej.
– Mikrobiom jest bardzo złożony – powiedziała dr Lauren O’Connell, główna autorka badania. – Ponieważ grzyby są obecne w biofilmie zęba, są w stanie wykorzystywać te same cukry, jakich używają bakterie i mogą wytwarzać kwas, choć jego rola nie jest nie do końca znana – dodała.
W badaniu O’Connell sekwencjonowano DNA z próbek płytki nazębnej 33 dzieci o bardzo różnym stanie zdrowia zębów – od zdrowych zębów bez ubytków, po zęby z zaawansowaną próchnicą, wymagające ekstrakcji.
Zespół zidentyfikował 139 gatunków grzybów bytujących w płytce nazębnej, z których 9 wywiera pozytywny wpływ na stan zębów. Grzyby te mogą wytwarzać ksylitol (jest on składnikiem wielu gum bez cukru), który hamuje rozwój bakterii Streptococcus mutans.
Rola grzybów w chorobach jamy ustnej
Naukowcy pozyskali również interesujące informacje na temat grzybów, które wywierają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Dowiedzieli się przykładowo, że grzyb Candida dubliniensis ma silny związek z ubytkami w późnym stadium próchnicy i intensywnie namnaża się wraz z postępem próchnicy.
Inne odkrycie dotyczy drożdżaków Candida albicans – grzyb ten został znaleziony zarówno w zdrowych, jak i chorych próbkach płytki nazębnej, co sprawia, że jego rola w rozwoju próchnicy zębów pozostaje niejasna.
Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.