Grzechotanie Brexitersów i DUP musi się skończyć

Liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald, przemawiając po spotkaniu Ard Chomhairle (Krajowy Komitet Wykonawczy) z partią, powiedziała, że ​​Brexitersi i DUP mają do czynienia z faktem, że Brexit jest zły.

Powiedziała, że ​​Brexit wprowadza nowe realia handlowe, które są ogromnym wyzwaniem i zamiast grzechotania szablą, musimy współpracować, aby protokół działał sprawnie i radził sobie z początkowymi problemami.

Mary Lou McDonald powiedziała:

– Przeprowadziliśmy szczegółową dyskusję w Ard Chomhairle na temat Brexitu, nieprzemyślanej próby uruchomienia Artykułu 16 i odpowiedzi politycznego unionizmu. Mamy teraz sześć tygodni na wdrożenie umowy o wystąpieniu i zmierzenie się z wyzwaniami wynikającymi z nowych porozumień handlowych oraz faktem, że Brexit jest zły dla Irlandii i będzie miał długoterminowe konsekwencje. Brexitersi i DUP muszą uporać się z tą rzeczywistością, a grzechotanie (potrząsanie) szabelką z ostatnich tygodni, musi się skończyć. Faktem jest, że protokół irlandzki jest kamieniem węgielnym całej umowy o wystąpieniu i jest teraz częścią polityki UE oraz rządu brytyjskiego. Nie będzie można go usunąć ani zmienić. W rzeczywistości na rządzie, obu rządach spoczywa odpowiedzialność prawna, aby to działało sprawnie. Początkowe problemy można i należy rozwiązywać dwustronnie w ramach wspólnego komitetu oraz poprzez zmianę orientacji gospodarki i łańcuchów dostaw. Instytucje polityczne i całe ramy porozumienia wielkopiątkowego wymagają stabilności i muszą działać we wszystkich wymiarach. Porozumienie wielkopiątkowe wyraźnie uznaje, że Rada Ministerialna Północ / Południe i Zgromadzenie Północne są od siebie wzajemnie zależne i jedno nie może z powodzeniem funkcjonować bez drugiego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Kara, czy wyróżnie
Święty w Dublinie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian