Grypa jest już aktywna i wirus się rozprzestrzenia

Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia (HPCS) i Health Service Executive (HSE) informują, iż grypa sezonowa jest już teraz w stanie silnego rozwoju i „aktywnie krąży po Irlandii”.

Wirus grypy sezonowej rozwinął się obecnie w kraju w takim stopniu, iż zagraża większości społeczeństwa i można już powiedzieć, że do epidemii zachorowań jest już bardzo blisko. HPSC i HSE wezwały więc mieszkańców Irlandii, aby zabezpieczali się przed wirusem, a i pomogli w ograniczeniu jego rozprzestrzeniania.

W przypadku zauważenia u siebie początków grypy należy pozostać kilka dni w domu i zastosować terapię, która dostępna jest bez specjalnych zaleceń lekarskich. Natomiast w przypadku silnego ataku choroby, z całą pewnością należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, by ten wprowadził do procesu leczenia leki specjalistyczne, które pomogą w zwalczeniu wirusa.

HSE namawia też mieszkańców Zielonej Wyspy, aby szczepili się przeciwko grypie sezonowej, a jak zaznaczają lekarze, szczepionka nie chroni nas przed zachorowaniem w 100-procentach, ale przebieg choroby jest łagodniejszy.  

Określono także grupę podwyższonego ryzyka zachorowań na grypę sezonową, a do tej należą osoby z osłabioną odpornością, osoby starsze, głównie powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży i dzieci młodsze.

Pierwszymi objawami grypy są w jej pierwszym stadium ogólne osłabienie, rosnąca temperatura ciała, bóle mięśniowe, męczący suchy kaszel, a najczęściej towarzyszy temu ból i zaczerwienie gardła. Grypa rozwija się w naszych organizmach bardzo szybko, bo już kilka godzin po zakażeniu, pojawiają się pierwsze jej objawy, a to niechybny znak, aby przedsięwziąć środki zabezpieczające nas przed zachorowaniem i rozwojem choroby.

Bogdan Feręc

Źr: HPCS/HSE

Noworodek znaleziony
Irlandia chce 1 mld
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish