Grupa Żywiec: Musimy sprawić, by piwo było znów interesujące dla konsumentów

Doświadczamy bezprecedensowej kumulacji takich czynników jak przyspieszająca inflacja, podwyżka akcyzy oraz zaburzenia w światowych łańcuchach dostaw, związane z wojną. Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najlepiej wykorzystać rozpoczynający się sezon do powrotu na ścieżkę wzrostu i sprawienia, by piwo było znów interesujące dla konsumentów – podaje Grupa Żywiec.

Jak wygląda rynek piwa według Grupy Żywiec?

Po bardzo trudnym 2021 roku, w pierwszych miesiącach 2022 roku rynek piwa ponownie spadł wolumenowo o 4%. Branża pozostaje pod negatywnym wpływem rozpędzającej się inflacji oraz podwyżek akcyzy. Grupa Kapitałowa Żywiec zwiększyła przychody o 6% w pierwszym kwartale dzięki wzrostowi marki Żywiec, stabilizacji sprzedaży w segmencie ekonomicznym oraz podwyżkom cen. Mimo tego, znacząca inflacja kosztów energii, gazu, materiałów produkcyjnych i kosztów logistycznych negatywnie wpłynęła na wysokość zysku operacyjnego. Ponadto wyższe koszty finansowania działalności, związane z podwyżką stóp procentowych, wpłynęły na zysk netto.
– W pierwszym kwartale tego roku na naszą działalność wpłynęło pogorszenie się nastrojów konsumenckich i ogólna niepewność w otoczeniu zewnętrznym. Doświadczamy bezprecedensowej kumulacji takich czynników jak przyspieszająca inflacja, podwyżka akcyzy oraz zaburzenia w światowych łańcuchach dostaw, związane z wojną. Wszystko to wpływa na naszą zdolność odbicia się po dwóch latach pandemii. Koszty działalności rosną znacznie szybciej niż przychody, na spadającym rynku – powiedział Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec.

Co najlepiej się sprzedaje w Grupie Żywiec?

– Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najlepiej wykorzystać rozpoczynający się sezon wiosenno-letni do powrotu na ścieżkę wzrostu i sprawienia, by piwo było znów interesujące dla konsumentów. Przygotowaliśmy bardzo dobrą ofertę innowacji ukierunkowaną zarówno na rozwój segmentów piw smakowych i 0.0.%, ale także na rewitalizację kluczowego dla piwa lagera – dodał Amor.
Po sukcesie sprzedażowym piwa Żywiec Jasne Lekkie w ubiegłym roku, w tym sezonie Grupa Żywiec wprowadziła na rynek innowację od marki Heineken w segmencie lżejszych, orzeźwiających lagerów premium – Heineken Silver. Marka Żywiec tworzy natomiast nowy segment lekkich, orzeźwiających, smakowych lagerów z konceptem wariantów LimonŻ (4.5% i 0.0.%), OranŻ i GrejpfruŻ. Firma rozwija także ofertę marki Desperados z nowymi, egzotycznymi propozycjami Desperados Exotic Rum w wersji alkoholowej oraz Desperados Tropical Twist 0.0.%. Warka Radler z nową recepturą z 20% zawartością soków i odświeżonymi opakowaniami będzie teraz reklamowana pod jedną platformą Planeta Warka.

– Nowy wygląd i komunikacja marki Tatra już przynosi pozytywne rezultaty.
Koncentrując się na realizacji planów na sezon, firma utrzyma jednocześnie ostrożne podejście do kosztów i zarządzanie scenariuszowe,aby ograniczać wpływ niepewności w otoczeniu zewnętrznym – podaje firma.

Wyniki finansowe Grupy Żywiec za pierwszy kwartał

W pierwszym kwartale skonsolidowane przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów osiągnęły poziom 701 258 tys. złotych podczas gdy w takim samym okresie 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosły 686 884 tys. złotych. Skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 6 344 tys. złotych w porównaniu z zyskiem z działalności operacyjnej w wysokości 29 902 tys. złotych w pierwszym kwartale 2021 roku.

90 mln zł podatku i 54 mln zł odsetek

Firma informuje m.in., że 19 stycznia otrzymała decyzję Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach określającą wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2014 rok w wysokości 90 milionów złotych. Spółka szacuje, iż wartość odsetek od tej kwoty zobowiązania wyniesie ok. 54 milionów złotych. Decyzja podtrzymuje ustalenia wyniku kontroli podatkowej w zakresie nieprawidłowego ujęcia kosztów uzyskania przychodów związanych z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych w 2014 roku, które zostały opisane w punkcie XXII niniejszego sprawozdania.
Spółka nie zgadza się z decyzją.

Grupa Kapitałowa Żywiec S.A. składała się z 6 spółek. Jednostką dominującą w Grupie jest Grupa Żywiec S.A., pozostałe spółki są spółkami zależnymi bezpośrednio od Grupy Żywiec S.A, a Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy „Giełda Elbląska” S.A., Distribev Sp. z o.o. oraz Comp Platforma Usług S.A. są jednostkami stowarzyszonymi.

DlaHandlu.pl>>>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська