Grillowanie najemców i będzie trwać również w przyszłym roku

Nowy rząd nie zdał pierwszego i najważniejszego testu w mieszkalnictwie, powiedział poseł Eoin Ó Broin, komentując budżet Ministerstwa Budownictwa.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin określił pierwszy budżet nowego rządu Fine Gael / Fianna Fáil / Partii Zielonych, jako „zmarnowaną okazję do zainwestowania w naprawdę ambitny program budownictwa publicznego”.

Ó Broin powiedział:

– Nowy rząd nie zdał pierwszego i najważniejszego testu w zakresie mieszkalnictwa, a to, co widzieliśmy wczoraj, przypomina raczej tę samą nieudaną politykę mieszkaniową poprzedniego rządu. Minister ds. Mieszkalnictwa Fianna Fáil, pomimo całej swojej wypowiedzi, nie zdołał zapewnić poziomu inwestycji kapitałowych wymaganego do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego i przystępnych cenowo mieszkań. Było to zmarnowaną okazją do zainwestowania w naprawdę ambitny program budownictwa komunalnego. To, co zostało ogłoszone, pozbawione jest pilności i ambicji. W programie nie ma nic dla walczących najemców. Tylko 593 dodatkowe prawdziwe domy socjalne zostały wybudowane powyżej tego, do czego zobowiązał się Eoghan Murphy w Rebuilding Ireland do 2021 roku. Zaproponowano tylko 110 mln euro na tanie mieszkania. Budżet ten ma zostać podzielony między 400 domów na wynajem i jak dotąd nieokreślony system wspólnego kapitału. Nie zapewniono żadnego dodatkowego finansowania ponad to, co zostało wcześniej ustalone (50 milionów euro) dla władz lokalnych na dostarczenie tanich mieszkań do wynajęcia lub zakupu na ich gruntach. Podobnie jak działo się to za poprzedniego rządu, nie widzimy celów dotyczących tanich mieszkań, do wynajęcia lub zakupu w 2021 roku. Z budżetu jasno wynika, że ​​więcej nowych pieniędzy trafi do prywatnych właścicieli i prywatnych deweloperów niż na prawdziwie przystępne cenowo domy dla osób pracujących.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Podatek węglowy ude
Część zapisów bu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian