Gratulują i krytykują – krótki przegląd prasy światowej. Co piszą o Sinn Féin?

Wybory w Irlandii stały się ciekawostką na miarę światową i dzieje się tak za sprawą Sinn Féin i jej wyniku w sobotnim głosowaniu.

W większości publikacji zwraca się uwagę na rodowód Sinn Féin, łączy ją bezpośrednio z IRA, co można określić, jako szczerą prawdę. Wielu komentatorów podkreśla też, a to jest dziełem np. prasy amerykańskiej, iż ugrupowanie Mary Lou McDonald to „lewicowa i nacjonalistyczna partia”, co czytamy w Washington Post.

Wielka Brytania nieco inaczej podchodzi do sukcesu Sinn Féin i tam dużo mówi się o złamaniu monopolu na rządzenie Fianna Fáil i Fine Gael, ale dziennikarze z Królestwa, nie zapominają o wspomnieniach przeszłych dni i podkreślają ścisłe związki IRA. Jednocześnie wiele brytyjskich tytułów, gratuluje tej wygranej, a i zastanawia się, jak potoczą się dalsze losy Sinn Féin, które może wiele zmienić, a i przyspieszyć rozpad Wielkiej Brytanii, czego zaczął się chyba obawiać gabinet w Londynie.

Na niecodzienny tytuł postawił New York Times, który pisze, iż „Wygrała partia, złożona ze starych więźniów IRA”.

Lewicowe wydawnictwo z Francji, czyli Le Monde, nazywa wygraną Sinn Féin „historyczną i przełomową”, dodając w tym samym zdaniu, słowo o nacjonalizmie.

Niemieckie Deutsche Welle skupiło się na związkach Sinn Féin z IRA: – Zwycięstwo sprawiło, że byłe skrzydło polityczne Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) tworzy rząd w Republice.

W naszej ojczyźnie można przeczytać zdania żywcem wyjęte po pierwsze z kontekstu, a po drugie będące wiernymi kopiami opinii mediów światowych, więc uznajmy, że w Polsce, dziennikarze raczej mało interesują się Irlandią, a o historycznym aspekcie Sinn Féin wiedzą podle mało lub wcale.

Zewsząd płyną jednak słowa uznania, więc można chyba postawić tutaj tezę, iż sukces Sinn Féin, widoczny jest na całym globie.

Bogdan Feręc

Źr: Washington Post/ New York Times/ Le Monde/ Deutsche Welle

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish