Granica zewnętrzna UE wewnątrz irlandzkiej wyspy będzie musiała powstać?

Londyn opublikował dokument, w którym stwierdza, że protokół irlandzki, nie wpływa w żaden sposób na utworzenie granicy na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią Północną.

Oznacza to, że towary pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną, mogą migrować bez kontroli i opłat celnych, ale tylko wtedy, jeżeli nie przekroczą granic Zjednoczonego Królestwa. Takie podejście do sprawy może oznaczać, że granica pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii, stanie się niezbędna, aby chronić interesy Królestwa i Unii Europejskiej.

Londyn podkreślił również, że nie powstanie na Morzu Irlandzkim żadna dodatkowa infrastruktura celna, a to wyraźny sygnał dla Dublina, że będzie zobowiązany utworzyć zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na prawie pięciusetkilometrowym odcinku.

Co więc oznacza publikacja tego dokumentu? Z całą pewnością będzie miał on głębokie konsekwencje i nie wpłynie pozytywnie na proces negocjacji pomiędzy władzami Wielkiej Brytanii i Unią Europejską. Na uwagę zasługuje też fakt, iż dokument sam w sobie może być uznany za wiążący, o ile „służyć będzie rozwiązaniu określonych problemów”, ale musi zostać wprowadzony za zgodą mieszkańców Irlandii Północnej, jak mówi protokół irlandzki. Jeżeli natomiast Londyn chce w ten sposób dążyć do realizacji swojego celu, którego wciąż się wypiera, a chodzi o wyjście z Unii Europejskiej, a przede wszystkim z unii celnej bez umowy, to jest bardzo blisko, by ten właśnie osiągnąć.

Downing Street musi jednak pamiętać, że Irlandczycy z Północy, nie chcą, aby powstała jakakolwiek granica na wyspie, nawet celna, bo to w stopniu znacznym ograniczy możliwości rozwoju obu części wyspy, a i wpłynie niszcząco na wiele firm, które swoje towary sprzedają w Republice.

Publikując dokument, Londyn otworzył kolejny rozdział wychodzenia z UE, a tym samym szeroko otwarły się wrota do możliwych rozwiązań oraz scenariuszy i to zarówno na linii Londyn – Bruksela, jak i Belfast, Dublin i Edynburg.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

Polska-IE: Udostępnij...
KOMUNIKAT PRASOWY: P
Autobusy dla wybrany
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish