Granica Irlandii Północnej z Republiką będzie zamknięta

Wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy nie są Irlandczykami, będą musieli ubiegać się o wizę, aby przekroczyć granicę Irlandii Północnej, nawet tę na wyspie.

To nowy plan Londynu, który od wielu miesięcy pracował nad nowelizacją niektórych przepisów brexitowych, a już teraz wiadomo, że wkrótce, prawo może zacząć obowiązywać, gdyż w Westminsterze, projekt przeszedł już pierwszy etap prac. W tym przypadku, czyli mieszkańców Republiki Irlandii, którzy nie są Irlandczykami, obowiązywać będzie system wizowy, a wniosek można będzie złożyć online, co po akceptacji brytyjskich władz, zezwalać będzie na przekroczenie wyspiarskiej granicy.

Co ciekawe, przeciwnicy tych zmian podkreślali, że takie rozwiązania są praktycznie niewykonalne, przynajmniej do chwili wprowadzenia ścisłego monitoringu na granicy Republiki z Irlandią Północną lub przed utworzeniem twardej granicy. Nowe prawo imigracyjne, jakim kierować chce się Wielka Brytania, przekazane będzie teraz do Izby Lordów, co stanie się kolejnym, etapem zmiany przepisów, a jednocześnie zbliży do wprowadzenia nowych zasad podróżowania.

Ważne jest też, że takie same zasady obowiązywać będą obywateli UE, którzy przez lotnisko w Belfaście, kierowali się do przygranicznych rejonów Republiki Irlandii, a korzystali w wygodniejszych dla nich połączeń lotniczych, np. z Polski. Nowe przepisy, kiedy wejdą w życie, zamkną też możliwość podróży obywateli UE mieszkających w Republice, w celach handlowych, więc np. dla dokonania zakupów w Irlandii Północnej.

Minister ds. imigracyjnych UK Kevin Foster powiedział jednak członkom Komisji ds. Irlandii Północnej, iż sam formularz, będzie bardzo prosty do wypełnienia, a jednoczenie jego odnowienie, także nie będzie stanowić żadnego większego problemu. System wizowy da Wielkiej Brytanii kontrolę nad przepływem osób z Unii Europejskiej, jakie przemieszczają się przez Irlandię Północną do Republiki i w odwrotnym kierunku.

Brytyjscy krytycy tego pomysłu mówią, że nowe zasady, stworzą, głębsze podziały na wyspie, wywołane zostanie też zamieszanie, zmniejszy się poziom zaufania do władz, a jednocześnie zwiększy się poziom niepewności. Mówi się też, że Wielka Brytania, postawi w ten sposób kolejny krok na drodze do izolacji, więc zerwania kolejnych więzi z Unią Europejską.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Centra szczepień pr
Czy będą ogranicze
EnglishGaeligePolskiРусский
EnglishGaeligePolskiРусский