Gospodarka ponownie się skurczyła

Irlandzka gospodarka, nie może mówić o pierwszych trzech miesiącach roku, jako o tych, które wskazywały na jej rozwój.

Jest całkiem przeciwnie i gospodarka ponownie notowała spadki, ale pierwszy kwartał tego roku, nieco inaczej, niż dane PKB, ocenia minister finansów Paschal Donohoe. Tu pewna ciekawostka, bo do tej pory, irlandzki rząd, ale nie tylko on, bo chyba wszystkie kraje na świecie, używały wskaźników Produktu Krajowego Brutto (PKB), by określić stan ekonomiczny państwa. Tymczasem minister Donohoe stwierdził, że PKB, nie jest dobrą miarą, a przynajmniej „wskaźnikiem niedokładnym”, więc dane wyglądają nieco lepiej, niż pokazuje to PKB. To prawda, bo ekonomiści od dziesięcioleci podkreślają, iż lepiej oddaje stan ekonomii państw wskaźnik Produktu Narodowego Brutto, więc PKB, nie powinno być używane do oceny stanu gospodarki i to w żadnym państwie na świecie.

Minister przyznał jednak, iż międzynarodowe firmy i koncerny, wniosły w pierwszym kwartale tego roku nieco mniej do budżetu państwa, ale nadrobione to zostało rosnącym popytem wewnętrznym, co z kolei pozwoliło na ograniczenie strat.

Silne odbicie notował też w I kwartale roku eksport, a i stopy procentowe w kraju pozostały stabilne, więc w ujęciu ogólnym, gospodarka, jak na warunki, w jakich obecnie funkcjonuje, ma się jakoby dobrze.

Niestety są też gorsze informacje, gdyż rynek wewnętrzny, w pierwszych trzech miesiącach roku, nadal odczuwał skutki blokady, co powstrzymywało mieszkańców przed wydatkami w kraju. W tym zakresie, minister Donohoe ocenił jednak, iż należy spodziewać się wkrótce ożywienia, co pociągnie za sobą falę wzrostów i znaczne zwiększenie wydatków na rynku wewnętrznym Irlandii.

Szef Department of Finance stwierdził jednocześnie, iż są sygnały, a te wskazują, iż w najbliższych tygodniach, kraj zacznie odczuwać silne ożywienie, co przełoży się na zyski dla firm oraz znacznie wyższe wpływy budżetowe. Dobre wg Donohoe mają być też perspektywy gospodarcze średniookresowe, więc do końca roku, o ile nie pojawią się jakieś przeszkody, w irlandzkich wskaźnikach ekonomicznych, królować będą wzrosty.

Jak informuje Central Statistics Office, PKB Irlandii w I kwartale 2021 roku wzrosło rok do roku o 11,8% i było niższe od ubiegłorocznego o prawie 5%.

Bogdan Feręc

Źr: CSO/Dept. of Finance

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Minister krytykuje p
Rozłam w Zielonych
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian