Gospodarka będzie rosła, ale bezrobocie pozostanie

Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych opublikował swoją kolejną analizę, a z tej wynika, że irlandzka gospodarka, znacznie szybciej wyjdzie z kryzysu wywołanego koronawirusem, niż było to podczas kryzysu finansowego z 2008 roku.

Niemniej jednak skutki pandemii odczuwać będziemy w innej sferze, bo bezrobocie pozostanie wg analityków na stosunkowo wysokim poziomie, a i rynek mieszkaniowy nie będzie takim, jakiego się spodziewamy, bo problemy w tym sektorze, mają się pogłębić. Duże przyspieszenie gospodarcze obserwowane ma być, jak przewiduje ESRI, już w pierwszym kwartale przyszłego roku, a taki wniosek wysnuty został na podstawie tegorocznych danych, które były lepsze od oczekiwanych.

Główną siłą sprawczą napędzania gospodarki ma być rynek wewnętrzny i sami konsumenci, którzy zgromadzili potężne zapasy gotówki i mówi się, że mają obecnie nadmiar oszczędności, a ten, będą chcieli spożytkować na zakupy. Oszczędności powstały w okresie pandemii, kiedy zamknięci w domach, nie wydawaliśmy pieniędzy, a i sezon wczasowy, właściwie zniknął. To właśnie pozwoliło na zgromadzenie większych oszczędności, co w konsekwencji doprowadzi do przyszłorocznej intensyfikacji wydatków.

Jak przekonuje ESRI, dużą rolę odegra w gospodarce szczepionka, ale dopiero po połowie 2021 roku, kiedy szczepienia wejdą w fazę masową, co pozwoli na znoszenie blokad i to zarówno na poziomie krajowym, jak i światowym.

W zakresie budownictwa mieszkalnego podkreślono fakt, iż opóźnień na budowach domów, nie uda się nadrobić, a i możliwe wprowadzenie kolejnej, wiosennej pandemicznej blokady, spowolni tempo prac budowlanych. To z kolei wpłynie na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania, a i nie poprawi się sytuacja na rynku najmu mieszkań.

Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych zaznaczył w swojej analizie również, że i ministrowie finansów Unii Europejskiej, wysłali już sygnały, iż utrzymają tempo inwestycyjne na wysokim poziomie, co przynieść ma stałe pobudzanie gospodarek unijnych. ESRI spodziewa się, że w przyszłym roku gospodarka Irlandii wzrośnie o 4,9 procent, ale tylko o 1,5 procent, jeśli Brexit będzie bez umowy.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian