Godzina policyjna do 28 stycznia?

Rząd, który zapowiedział, iż jest prawdopodobne, że restrykcje dotyczące pubów i restauracji zostaną zniesione do 28 stycznia, czeka obecnie na ocenę sytuacji pandemicznej przez NPHET.

Stwierdzono również, że puby i restauracje, ale i inne miejsca, na które nałożone zostały restrykcje, będą wtedy czynne do północy, ale nie jest wykluczone, że stanie się to nawet przed piątkiem 28 stycznia. Powodem zapowiedzi ma być sytuacja wielu pubów, barów i restauracji, które tracą płynność finansową, a chodzi też o osoby, które przebywają obecnie na zasiłkach pandemicznych, brzmi komunikat.

Inne ograniczenia, co też wynika z oświadczenia, znoszone będą stopniowo, czyli w lutym i marcu, ale wszystko zależeć będzie od sytuacji pandemicznej w kraju. Wtedy zniesione mają być również ograniczenia dotyczące ilości osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, w tym na żywo, a stadiony sportowe na wolnym powietrzu, nie będą miały wyznaczonych limitów osób uczestniczących w wydarzeniu.

Zwiększyć się ma w najbliższych tygodniach ilość uczestników wesel i innych uroczystości rodzinnych, ale co ważne, covidowe przepustki, dla imprez i zajęć w pomieszczeniach, mają zostać zniesione, więc nie trzeba będzie ich okazywać przy wejściu.

Dzisiaj zbierze się natomiast Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który omówi sytuację pandemiczną w kraju, a i przekaże swoje zalecenia rządowi. Następnie, propozycjom NPHET, przyjrzy się Komitet Gabinetowy ds. Covid-19, który wyda swoją rekomendację dla rządu.

Zaplanowano też wystąpienie premiera Micheála Martina, a szef gabinetu, przedstawić ma oficjalnie nowy plan otwarcia kraju i kolejne kroki, jakie w kwestii pandemicznej w Irlandii będą podejmowane przez jego rząd. Ważne jest również, że w gabinecie, pojawia się coraz więcej głosów, aby rozpocząć proces łagodzenia ograniczeń i część ministrów na naciskać na premiera, by zdecydował się na zmniejszanie poziomu restrykcji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Słowak doprowadzony
Inflacja 5,5%
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська