„Głęboko niepokojący” wzrost liczby osób doświadczających bezdomności

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin skomentował publikację oficjalnych danych Departamentu Mieszkalnictwa dotyczących bezdomności za październik 2021 roku. 

W październiku ogółem 355 osób dorosłych i dzieci doświadczyło bezdomności, w porównaniu z wynikami z poprzedniego miesiąca, a poseł Ó Broin określił ten wzrost, jako „głęboko niepokojący”.

Poseł reprezentujący Dublin Mid-West powiedział:

– Oficjalne dane Departamentu Mieszkalnictwa dotyczące bezdomności za październik wskazują, że obecnie 8 830 osób, 6 317 dorosłych i 2 513 dzieci korzysta z usług dla bezdomnych w całym kraju. To wzrost o 355 osób w porównaniu z poprzednim miesiącem. To piąty miesiąc z rzędu, w którym oficjalne dane Departamentu wykazały wzrost. Odkąd ten rząd zniósł kompleksową ochronę Covid-19, która obowiązywała, liczba bezdomnych zaczęła ponownie rosnąć. Ważne jest, aby pamiętać, że liczby te nie obejmują kobiet i dzieci przebywających w zakwaterowaniu z przemocą domową, rodzin, które mają prawo do pozostania, które utknęły w bezpośrednim zaopatrzeniu oraz osób przebywających w nagłych wypadkach, które nie są finansowane przez Ministerstwo Mieszkalnictwa. Minister ma przedstawić ustawę o najmie przed Dáil w przyszłym tygodniu. Ma więc możliwość zapobieżenia bezdomności większej liczbie osób poprzez zakazanie podwyżek czynszu. Ponadto może wprowadzić realne umowy najmu na czas nieokreślony, usuwając możliwość eksmisji lokatorów przez właściciela, jeśli chcą sprzedać nieruchomość, co jest główną przyczyną bezdomności rodzin. Sinn Féin przedstawi poprawki do nadchodzącej ustawy o najmie mieszkaniowym, która między innymi zabroni podwyżek czynszów w całym kraju i zapewni rzeczywiste umowy najmu na czas nieokreślony.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy płace dogonią
Tánaiste i minister
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська