Głęboka modernizacja Gardy

Minister sprawiedliwości Helen McEntee zapowiedziała zmiany w An Garda Siochána, a te dotyczyć mają zwiększenia ilości inspektorów.

Decyzja związana jest z nowym modelem operacyjnym Gardy, która przechodzi obecnie modernizację, a zapoczątkował ją komisarz Drew Harris. Wg minister McEntee, w policji jest obecnie zbyt mała ilość inspektorów, a to powoduje przestoje decyzyjne, ale i problemy w zarządzaniu kadrami. Dlatego minister przychyliła się do zaleceń the Commission on the Future of Policing oraz władz naczelnych Gardy, by utworzyć i przekazać środki, na zwiększenie ilości inspektorów o 120 do 500 osób. Minister McEntee w najbliższym czasie podniesie ilość stanowisk inspektorów z 380 do 482, by w dalszej kolejności zwiększyć ich liczbę do równych pięciuset.

Jednocześnie nowi i obecni inspektorzy otrzymają dodatkowe zadania, a na te składać się będzie nadzór nad sprawami w zakresie przestępczości pospolitej, zorganizowanej, drogowej, ale też zmieni się nadzór nad samymi policjantami, którzy podlegać będą poszczególnym inspektorom. Jak dodała minister sprawiedliwości, zmiana nie będzie dotyczyć wyłącznie ilości stanowisk, bo w niedalekiej przyszłości, inspektorzy przejmą część zadań, które obecnie, przypisane są nadinspektorom. To z kolei odciąży pracę wyższej kadry irlandzkiej policji, która będzie mogła zająć się nadzorowaniem sprawnego działania całej formacji.

Postanowienie minister McEntee z zadowoleniem przyjęło Stowarzyszenie Sierżantów i Inspektorów An Garda Siochána, a jego sekretarz generalna Antoinette Cunningham powiedziała, iż to bardzo ważna decyzja, gdyż przełoży się na zwiększenie nadzoru nad służbami, poszczególnymi policjantami, ale i wesprze cały program reformy policji w Irlandii.

Rozporządzenie minister sprawiedliwości Helen McEntee to jedno, bo teraz, propozycję musi zaakceptować Departament ds. Wydatków Publicznych i Reform, a dopiero po wydaniu pozytywnej opinii, zmiana będzie mogła być wdrożona.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice/ASTI

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzki sektor lot
Płatności dla „z
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish