Gigantyczne opóźnienia w egzaminach na prawo jazdy

Zanim nastała „zaraza”, którą tłumaczy się obecnie wszystkie niepowodzenia i opóźnienia, również te, w testowaniu kandydatów na prawo jazdy, obserwowane były zaległości, ale można je określić niczym, w porównaniu do obecnych.

Uwagę na ten nieprzyjemny dla tysięcy osób fakt zwrócił poseł opozycji, który wezwał ministra transportu, by podjął natychmiastowe działania, gdyż już ponad 90 000 osób, czeka na egzamin na prawo jazdy.

Rzecznik Sinn Féin ds. transportu Darren O’Rourke wezwał ministra Eamona Ryana do podjęcia zdecydowanych działań w celu rozwiązania ogromnych zaległości w egzaminach na prawo jazdy. Komentarze posła O’Rourke pojawiły się, gdy Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) potwierdził mu w odpowiedzi na zapytanie parlamentarne, iż obecnie w całym kraju, na egzamin na prawo jazdy, czeka ponad 90 000 osób.

Poseł reprezentujący okręg Meath East powiedział:

– RSA potwierdziło mi, że obecnie 93 791 osób czeka na egzamin na prawo jazdy, a niektórzy mówią mi, że będą musieli czekać aż do 2021 roku na wyznaczenie daty testu. Ten problem pogarszał się przez cały rok. Minister transportu Eamon Ryan nie podjął zdecydowanych działań, aby zaradzić rosnącym zaległościom. W rzeczywistości liczba osób oczekujących na test wzrosła o 70% od czerwca tego roku. Przy zmniejszeniu przepustowości transportu publicznego do 25%, które wprowadzone jest obecnie ze względu na Covid, powoduje to ogromne problemy dla osób, które potrzebują pozwolenia na jazdę, a ta pozwoli na dotarcie do pracy. To ogromny problem dla mieszkańców irlandzkiej wsi, gdzie transport publiczny po prostu nie wchodzi w grę. Problem jest szczególnie dotkliwy w niektórych ośrodkach egzaminacyjnych, gdzie 9 323 osób czeka w Tallaght, 8 447 osób w trzech ośrodkach egzaminacyjnych Cork, a 3053 czeka na zdanie egzaminu w Navan i jedynym ośrodku egzaminacyjnym w Meath. Ponadto egzaminy teoretyczne dla kierowców zostały zawieszone do początku grudnia, powodując dalsze opóźnienia dla osób, które muszą nauczyć się jeździć. Istnieje wyraźna potrzeba zatrudnienia dodatkowych instruktorów nauki jazdy i osób prowadzących egzaminy oraz testy teoretyczne. Podobnie, dłuższe godziny otwarcia i testy weekendowe w pewnym stopniu rozwiązałyby wydłużające się zaległości. Minister musi pilnie skonsultować się z instruktorami, egzaminatorami oraz ich związkami, aby znaleźć sposób na przyspieszenie liczby testów, które można bezpiecznie przeprowadzić w nadchodzących miesiącach.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Ostrzeżenie dla czt
Minister Harris otrz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian