Gigantyczna podwyżka ceny prądu i gazu

Największy dostawca prądu i gazu dla odbiorców indywidualnych zapowiedział, że od 1 maja tego roku podnosi ceny na oba nośniki energii.

Podwyżka będzie kolosalna, bo da średnie rachunki wyższe o 300 € rocznie za prąd i średnio 220 € więcej w roku za gaz. Podwyżkę zapowiedziało właśnie ESB Electric Ireland, które dodatkowo informuje, iż prąd zdrożeje o 23,4 procent, a gaz o 24,8 procent. Jakby tego było mało, stała opłata za prąd wzrośnie o 35%, a stałe opłata za gaz podniesiona będzie o 25%.

Jest to już kolejna podwyżka cen prądu i gazu w tym roku, a dotyczyć ma ponad 1,1 miliona odbiorców energii elektrycznej i gazu Electric Ireland, która jest częścią ESB Group. Złość może wywołać sytuacja, a do tej doszło zaledwie kilka tygodni temu, kiedy Grupa ESB ogłosiła, że za zeszły rok jej zysk operacyjny przed opodatkowaniem wzrósł do 679 mln €. Oznacza to tyle, że firma zarobiła znacznie więcej, niż miało to miejsce w latach poprzednich.

Wg Electric Ireland średni rachunek miesięczny za prąd podniesie się o 24,80 €, natomiast za gaz miesięcznie zapłacimy o 18,35 € więcej. Wyliczenia wynikają z szacunków, jakich na podstawie zebranych danych dokonała Komisja ds. Regulacji Usług Komunalnych.

Dyrektor wykonawcza Electric Ireland Marguerite Sayers powiedziała natomiast:

– Jesteśmy świadomi, że rosnące koszty życia powodują trudności dla gospodarstw domowych w całym kraju. Niestety bezprecedensowa i trwała zmienność hurtowych cen gazu w ciągu ostatnich 12 miesięcy oznacza, że ​​musimy teraz podnieść nasze ceny. Firma opóźniała podwyżkę tak długo, jak mogła, w nadziei, że ceny hurtowe wrócą do poziomu z początku 2021 r., ale tak się nie stało. Electric Ireland odnotowało też najniższy skumulowany wzrost cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W przypadku innych dostawców wiemy, że Energia podnosi ceny prądu i gazu od 25 kwietnia, a dostawca prądu do liczników przedpłatowych PrePayPower od początku przyszłego miesiąca podniesie ceny obu nośników energii. Ceny energii elektrycznej rosną w tym przypadku o 9,9 proc., a gazu o 19,9 proc. Ceny prądu w Energii wzrosną o 15 procent, co będzie kosztować przeciętnego odbiorcę dodatkowe 247 euro rocznie. Ceny gazu rosną o ten sam procent, co zwiększy średni roczny rachunek o 180 euro. Bord Gáis Energy w ostatnich dwóch tygodni podawał, że podnosi ceny energii elektrycznej o 27 procent, a gazu o 39 procent. Da to 385 euro więcej do średniego rachunku Bord Gáis za energię elektryczną i 390 euro do średnich rocznych rachunków za gaz.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Informacja prasowa:
Garnier: Potwierdzaj
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>