Gigant z Zielonej Wyspy

Na przełomie 17 i 18 wieku Irlandię rozsławiał w „cyrku pokazowym” niejaki Pan Patrick O’Brien.

Naprawdę nazywał się Patrick Cotter i przyjął O’Brien jako swój pseudonim sceniczny twierdząc, że pochodzi od legendarnego gigantycznego Briana Boru (Króla Irlandii).Był również znany jako Bristol Giant i Irish Giant. Patrick był pierwszym z zaledwie kilkunastu ludzi w historii medycyny, którego wzrost osiągnął ponad osiem stóp, czyli 2,44 metra i więcej.

Cotter O’Brien urodził się w Kinsale w hrabstwie Cork w Irlandii. W wieku 18 lat został zauważony przez podróżującego showmana. Pracował wówczas jako robotnik budowlany i wyróżniał go sposób wykonywania obowiązków. On po prostu ze względu na swój rozmiar często nie potrzebował drabiny. Zwerbowano go do pokazów „dziwów natury” , gdzie dorobił się niemałej fortuny.214 lat temu (w 1806 roku) Cotter O’Brien zmarł w wieku 46 lat. Podobnie jak w przypadku wielu najwyższych ludzi na świecie, śmierć Cottera O’Brien nastąpiła w stosunkowo młodym wieku.

Uważa się, że bezpośrednią przyczyną zgonu były „napięcia” związane z posiadaniem tak dużego ciała (gigantyzm). Jego wzrost przysparzał kłopoty nawet po jego śmierci. Żaden karawan nie był wystarczająco długi, by pomieścić trumnę o długości 284 cm. Zamiast tego musiano wezwać czternastu mężczyzn, aby zanieśli go do grobu. Wbrew jego woli ciało Patricka ekshumowano trzykrotnie w latach 1906, 1972 i ostatecznie w 1986 roku. W związku z przebudową jego grobu w 1986 roku Gigant (Olbrzym) z Kinsale został ostatecznie skremowany po nabożeństwie na jego cześć.

W 1972 roku zbadano jego szczątki i zweryfikowano, że jego wysokość wynosiła dokładnie 246 cm. Uznano, że w czasach gdy żył był najwyższym (zweryfikowanym medycznie) człowiekiem na świecie. Smaczku całej historii może dodać, że rekord jego wzrostu został pobity dopiero sto lat później.

Przemysław Zbieroń

P.S.Replika Cottera naturalnej wielkości jest wystawiona w Muzeum Kinsale wraz z jego gigantycznymi butami i pomnikiem upamiętniającym jego życie.

Fot. Google

Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki rynek prac
Chcesz płacić niż