Gierki koalicji rządzącej z Unią Europejską. Spisek Varadkara?

Kiedy Ursula von der Leyen zwróciła się do irlandzkiego rządu o zaproponowanie dwóch kandydatur na fotel po komisarzu Hoganie, chciała dać możliwość wyboru Komisji Europejskiej.

Przeliczyła się jednak, bo gabinet w Dublinie, a ściśle rzecz ujmując „trzech tenorów”, którzy nadają ton obecnej polityce, zaczęło knuć podstępny plan i wysunąć kandydaturę tylko jednej osoby. Wydaje się, że taka decyzja zapadnie dzisiaj, czyli premier, bo to on wskazuje Komisji Europejskiej kandydata, zaproponuje wyłącznie Simona Coveneya.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen wyraźnie powiedziała natomiast, że chętnie widziałaby na liście propozycji dwa nazwiska, kobiety i mężczyzny, co miało wpisać się w parytet płci, jaki obowiązuje i jest realizowany w Brukseli.

Tu właśnie mogą pojawić się problemy, bo jeżeli Irlandia postąpi wg swojego planu, to nie jest wykluczone, że kandydatura Simona Coveneya zostanie odrzucona, a kraj straci jedno z kluczowych stanowisk w Unii Europejskiej i to w czasie, kiedy zbliżamy się do poważnego wydarzenia gospodarczego, którym jest Brexit, a stanowisko komisarza ds. handlu UE, jednym z najbardziej potrzebnych Republice Irlandii.

To nie wszystko, co może stracić Irlandia, bo wraz ze stanowiskiem komisarza, utracić może 12 innych stanowisk, ściśle związanych z pełnionymi obowiązkami przez komisarza ds. handlu. Jeżeli do tego właśnie dojdzie, to Irlandia na własne życzenie, utraci na swojej pozycji w Unii Europejskiej, a i jej siła oddziaływania na unijnych partnerów, będzie znacznie niższa.

*

Przy dublińskim wielkim stole mówi się, że teraz walka toczy się pomiędzy premierem Martinem, a jego dwoma kolegami, czyli wicepremierem Varadkarem i ministrem Ryanem, którzy są jakoby zwolennikami wysunięcia jednej kandydatury i tą ma być szef irlandzkiego MSZ. To natomiast potwierdza tylko moją tezę, że Varadkar chce się pozbyć Coveneya, który zagraża mu na łonie partyjnym, a jako poplecznika, wziął sobie lidera Partii Zielonych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Wyniki popularności
Banki planują zemst
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian