„George H.W. Bush kontynuował politykę, która doprowadziła do przełomu w Europie”

George H.W. Bush w czasie swojej prezydentury kontynuował politykę, która doprowadziła do wielkiego przełomu w Europie i trzeba mu za to podziękować – podkreślił Prezydent Andrzej Duda, który reprezentuje Polskę podczas uroczystości pogrzebowych byłego Prezydenta USA George’a H.W. Busha w Waszyngtonie. Andrzej Duda zaznaczył, że jego udział w uroczystościach ma charakter państwowy, ale też wymiar osobisty.

 

Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 11.00 czasu miejscowego (godz. 17.00 w Polsce). Udział w nim weźmie Prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego. Polskę będzie reprezentował m.in. Prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent Andrzej Duda, który rozmawiał z dziennikarzami w Waszyngtonie, wspomniał wizytę George’a H.W. Busha w Krakowie w 1987 roku.

 

– Doskonale pamiętam (…) 1987 rok, kiedy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej, do ostatniej, ósmej klasy i pojawiła się wieść w Krakowie, że przyjedzie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Wtedy poszedłem na rynek krakowski i rzeczywiście było tam takie spontaniczne zgromadzenie. Przyjechał pan prezydent George H.W. Bush i zatrzymał się na chwilę przed restauracją „U Wierzynka”, wyszedł na próg samochodu i powiedział do nas kilka słów, tak zupełnie spontanicznie. Jakie to były czasy, kto pamięta to wie, więc to był taki powiew wolności, takiej zupełnie wyjątkowej opowiadał Prezydent.

 

– Wtedy po raz pierwszy poczułem, że w Polsce może być inaczej, że są ludzie z innego świata.  Dla mnie ma to ogromne znaczenie i dlatego mam taki wielki sentyment do Pana Prezydenta – mówił Andrzej Duda.

 

– Cieszę się, że będę mógł tutaj także reprezentować Polskę –  zaznaczył.

 

Wspomniał też, że kiedy dotarła wiadomość o śmierci George’a H.W. Busha, od razu powiedział, że musi być na pogrzebie, bo chciałby pożegnać tego Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

– To była administracja także Pana Prezydenta Ronalda Reagana, która doprowadziła do wielkiego przełomu w Europie. Pan Prezydent George  H.W. Bush w czasie swojej prezydentury kontynuował tę politykę i trzeba mu za to podziękować – mówił Andrzej Duda.

Prezydent.pl

Znajdź nas:

Wrocław JUŻ 10 PSE
Udział ministra Jac
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn