Gdzie trafiają pieniądze ze zbiórek społecznych?

Zaniepokojenie wysokimi zarobkami kierownictwa organizacji charytatywnej Pieta House.

Rzecznik Sinn Féin ds. zdrowia psychicznego Mark Ward zakwestionował wysokie pensje kierownictwa Pieta House. Zarobki sześciu najlepiej zarabiających razem przekraczają 500 000 euro rocznie, a dyrektor generalny otrzyma wynagrodzenie w wysokości 120 000 euro plus świadczenia dodatkowe.

Okazało się również, że Pieta House zapłaci w tym roku 420 000 euro z tytułu zwolnień, chociaż przed Covidem wykazywano straty.

Poseł Ward powiedział:

– Pieta zapewnia leczenie ratujące życie i wypełnia lukę w usługach zapobiegania samobójstwom, w której kolejne rządy zawiodły. Jak wielu innych, przez lata brałem udział w zbiórkach pieniędzy na rzecz Piety, ponieważ znałem wiele osób, którym organizacja pomogła. Pierwszy Dom Pieta powstał w mojej okolicy w środkowo-zachodniej części Dublina, w wyniku wysokiego wskaźnika samobójstw w naszej okolicy. Byłem zszokowany, kiedy dowiedziałem się, że dyrektor generalny Pieta zarabia 120 000 euro rocznie, a z dodatkami jego wynagrodzenie rośnie do prawie 150 000 euro. Kiedy ludzie hojnie zbierają fundusze i przekazują darowizny na rzecz Piety, nie sądzę, aby zdawali sobie sprawę, że sześciu najlepiej zarabiających z Piety, zarabia razem około 500 000 euro. Kiedy umieścisz to w kontekście niektórych terapeutów pierwszej linii, którzy otrzymują jedynie pensję w wysokości 25 000 euro rocznie, to można powiedzieć, że nadmierne pensje są złe. Podkreśliłem w zeszłym roku obawy związane z zarządzaniem Pieta House, kiedy pojawiły się pytania dotyczące jego finansów. Te pytania zostały postawione przed Covid, gdy nie było żadnego wpływu na ich zdolność do pozyskiwania funduszy. Rachunki Piety w 2019 r. wykazują deficyt w wysokości 700 000 euro. Ogromna zbiórka pieniędzy przez Late Late Show pomogła organizacji. Stanowiło to dodatek do 2,5 mln euro wsparcia rządowego. Pieta skorzystała również z programu dopłat do wynagrodzeń. Niepokojąca jest informacja, że ​​Pieta zapłaci w tym roku ponad 400 000 euro za zwolnienia. Kiedy ludzie zbierają fundusze na Pietę, robią to, aby wspierać świadczenie usług, a nie płacić pensje najlepiej zarabiającym. Pieta to organizacja charytatywna, a nie maszyna do robienia pieniędzy dla najlepiej zarabiających. Na początku tego roku zapytałem ówczesnego ministra zdrowia Simona Harrisa o to, czy podatnik osiąga korzyści finansowe z nowej umowy o wartości 114 608 euro miesięcznie z Pieta House, która przewiduje 300 godzin sesji doradczych na kwartał? Otrzymałem również informacje od niektórych terapeutów pracujących na własny rachunek, którzy skontaktowali się ze mną i innymi członkami mojej partii, że doradcy pobierają tylko opłatę za Pietę 24 euro za godzinę, a państwo finansuje Pietę w wysokości 1146 euro za godzinę. Pytania pozostają bez odpowiedzi, a Pieta i rząd muszą zapewnić przejrzystość.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wspomnienie Czesław
Nowy punkt komplekso
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian