Gdzie strumyk płynie z wolna…
… tam i rzeka fekaliów, bo każdego dnia, 34 irlandzkie miasta, zrzucają do rzeczek, rzek oraz jezior, tysiące ton nieoczyszczonych ścieków.
Do irlandzkiej sieci kanalizacyjnej, codziennie trafiają miliony ton ścieków, a z taką ilością, nie są w stanie poradzić sobie oczyszczalnie. Dlatego Irish Water, każdego dnia, zmuszone jest do spuszczania ich w stanie surowym do rzek, skąd trafiają do mórz i oceanu okalającego Irlandię. Ogółem już w 34 miastach Irlandii stanem permanentnym jest takie działanie, a jak się wydaje, nie zostanie to zmienione w najbliższych latach.
Działania władz krajowych skupiły się teraz na oczyszczaniu atmosfery, a zapomniano jakby, że i ścieki z fabryk i domów, także stanowią zagrożenie dla środowiska i ta sprawa jest obecnie pomijana.
Wg Agencji Ochrony Środowiska, w Dublinie, zaledwie 43% ścieków komunalnych poddawanych jest oczyszczeniu, a reszta z oczyszczalni Ringsend, płynie bezpośrednio do wód przybrzeżnych. Agencja w swoim corocznym raporcie dodaje, że 34 miasta w kraju, spuszczają nieoczyszczone ścieki do rzek i jezior, co potwierdza Straż Ekologiczna Irlandii.
To nie koniec złych wiadomości, przynajmniej dla amatorów rzecznych i morskich kąpieli, bo jak uznała EPA, nie uda się tego problemu rozwiązać przed 2024 rokiem i to w przypadku ¾ miast, miasteczek i wsi. Dodatkowo ujawniono, że 12 dużych irlandzkich miast, do tej pory, a zalecenia wydane były ponad dwa lata temu, nie rozwiązało problemów z oczyszczaniem i zrzutem surowych ścieków, do czego zobowiązała je Unia Europejska. Agencji Ochrony Środowiska uznała też, że 12 miast, nie oczyszcza ścieków w taki sposób, by zachować normy unijne, więc i to jest łamaniem przepisów.
EPA zobowiązała wszystkie oczyszczalnie ścieków, władze miast, które wciąż zanieczyszczają ściekami środowisko, aby wraz z Irish Water, zidentyfikowały problemy, a następnie zajęły się ich rozwiązywaniem. Efekt końcowy przynieść ma całkowitą eliminację zrzutu surowych lub częściowo oczyszczonych ścieków do irlandzkiego systemu hydrologicznego, podkreśla raport Agencji.
Tu jednak pojawiła się już odpowiedź, bo Irish Water uznaje, że potrzebne są inwestycje państwowe, by wybudować przynajmniej kilka dużych i wydajnych oczyszczalni, które rozwiążą problem. Wcześniej Irish Water spodziewało się, że wprowadzenie opłat za wodę, pomoże w finansowaniu tych przedsięwzięć, jednak zablokowanie przez parlament wprowadzenie opłat za wodę dla użytkowników indywidualnych, opóźnia cały proces rozbudowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczania.
Bogdan Feręc
Źr: Press Office EPA