Gdzie polecimy i wrócimy bez kwarantanny?

Rząd przygotował już listę krajów, do których będziemy mogli latać z i do Irlandii, bez wymaganej 14-dniowej kwarantanny, jednak pewne zastrzeżenia zgłasza naczelny lekarz kraju.

Już w przyszłym tygodniu ujawniona zostanie „Zielona lista”, która zawiera wykaz państw, gdzie z Irlandii, ale i co ważniejsze w drodze powrotnej, nie będzie obowiązywać dwutygodniowa kwarantanna, co w zamyśle rządzących wpływać ma na bezpieczeństwo zdrowotne kraju. Lista przygotowana została na podstawie oficjalnych danych o ilości zachorowań w poszczególnych krajach, co ma być wyznacznikiem zagrożeń, jakie na turystów z Irlandii, czyhać mają podczas podróży zagranicznych.

Rząd jest jednak zdania, iż powinno się w części przypadków zezwolić na podróże, które nie są objęte kwarantanną, co z kolei przełożyć się może na zwiększenie ruchu turystycznego.

Tu jednak propozycja, która w swojej pełnej krasie opublikowana zostanie pod koniec przyszłego tygodnia, spotkała się z zastrzeżeniami, a takie zgłasza dyrektor w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan. Naczelny lekarz kraju powiedział, że lista nadal jest precyzowana, a i stale monitorowana jest sytuacja zdrowotna w Europie, jednak wciąż nie zaleca podróży zagranicznych, które nie są absolutnie konieczne.

Dr Holohan dodał, że coraz więcej nowych zachorowań, a ich ilość w Irlandii nieznacznie wzrosła, wiązana jest z podróżami zagranicznymi, więc wydaje się, że z dużą rozwagą należy podchodzić do kwestii pełnego lub nawet częściowego zniesienia kwarantanny po przybyciu na wyspę.

To jeden z głosów, jakie pojawiają się w tej kwestii, bo są też takie, które mówią, że sytuacja koronawirusowa w Irlandii i reszcie Europy jest stabilna, więc z pewnymi obostrzeniami i zaleceniami, ale powinniśmy mieć jednak możliwość swobodnego podróżowania.

Jak będzie wyglądać lista i do ilu państw będziemy mogli latać i powracać na wyspę bez obowiązkowej kwarantanny, zależy w głównej mierze od ministra zdrowia, który ostateczną decyzję podjąć ma w poniedziałek lub wtorek.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Rząd decyduje o obn
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish