Gdzie na wakacje? Raczej nie do Portugalii i Hiszpanii

Rząd przygotowuje właśnie tzw. zieloną listę państw, z których wrócimy do Irlandii, a nie trzeba będzie poddać się nieobowiązkowej kwarantannie.

Nie zmienia to jednak faktu, że kilka, a nawet kilkanaście krajów w Europie, może zostać wciągniętych na listę państw o niskim ryzyku zakażeń, więc po pobycie w tych miejscach, nie trzeba będzie się izolować przez 14-dni. Z całą pewnością do krajów „bezpiecznych” zaliczona zostanie Finlandia, ale też kraje bałtyckie, w tym Łotwa, Litwa i Estonia, czyli północ Europy. Cypr, Malta oraz Węgry, także mogą być kierunkami dozwolonymi, ale to nie jest takie pewne, bo i w tych miejscach w ostatnim czasie nieznacznie wzrasta ilość przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2.  

Gabinet Micheála Martina przekonuje jednocześnie, że mniejsze ryzyko zakażenia koronawirusem jest obecnie w kraju, a o ile zastosujemy się do wytycznych władz medycznych, więc nosić będziemy maseczki, dystansować i nie będziemy tworzyć zbiegowisk, to już nie znajdzie się bardziej przyjaznych warunków do ochrony własnego zdrowia.

Niestety na listę nie zostaną wciągnięte kraje, w których w ostatnim czasie wzrosła ilość zakażeń wirusem, a te są, czy też były najczęściej wybierane, jako kierunki wakacyjne, przynajmniej przez mieszkańców Irlandii. Mówi się, co zostało potwierdzone przez ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, że w na „zielonej liście”, raczej nie znajdzie się USA oraz Wielka Brytania, ale to nie wszystko, bo spod zalecenia izolacji nie zostaną wyjęte prawdopodobnie Szwecja, Portugalia, Hiszpania oraz Francja.

Źr: ECDC

Idąc dalej, a posługując się wskaźnikami ilości zachorowań ECDC, można się domyślać, że na tzw. zieloną listę trafić mogą Włochy, gdzie wskaźnik zachorowań jest niewiele wyższy od irlandzkiego, a w gronie mogą pojawić się również Dania oraz Holandia. Nie wiadomo do końca, jak postąpi irlandzki rząd z Polską, gdyż generalnie wskaźnik koronawirusowych zachorowań można uznać za niski, ale są rejony, głównie Małopolska, gdzie zachorowania są na poziomie średnim i wysokim.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/NPHET/ECDC

Polska-IE: Udostępnij...
Kupon wakacyjny będ
UE obawia się o rea
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish