Gdzie jest Polska, gdzie są jej politycy, gdzie są przedstawiciele biznesu?!

Posłowie Brady i Doherty spotykali się z duńskimi liderami politycznymi, obywatelskimi i biznesowymi.

Rzecznik Sinn Féin do spraw zagranicznych i obrony John Brady i rzecznik finansów Pearse Doherty spotkali się w tym tygodniu w Leinster House z dużą delegacją przywódców politycznych, obywatelskich i biznesowych z Danii, w tym ambasadorem Balslevem.

Pogłębiona została wtedy dyskusja na irlandzkiej scenie politycznej, co może mieć wpływ na zacieśnienie relacji handlowych i politycznych między Dania a Republiką Irlandii.

Poseł Brady powiedział:

– Mój kolega z partii Pearse Doherty i ja spotkaliśmy się w tym tygodniu z duńską delegacją ponad trzydziestu przywódców politycznych, biznesowych i obywatelskich w Leinster House.  Dyskutowaliśmy o szerokim zakresie tematów politycznych, w tym o stanowisku Sinn Féin w sprawach międzynarodowych, naszym podejściu do Unii Europejskiej oraz o tym, jak mógłby wyglądać potencjalny przyszły rząd Sinn Féin. Zarówno Pearse, jak i ja byliśmy pod wrażeniem poziomu wiedzy i zainteresowania sprawami irlandzkimi, jakie okazali poszczególni członkowie delegacji. Wskazuje to na poziom zainteresowania naszych kolegów z UE zmieniającym się krajobrazem politycznym w Irlandii. Było również ogromne zainteresowanie perspektywą zjednoczenia Irlandii i tym, jak to wygląda w rzeczywistości. Określiliśmy naszą wizję nowej Irlandii. Irlandii opartej na prawach i sprawiedliwości. Takiej, w której młodzi ludzie dzieliliby się możliwościami. Przedstawiliśmy również przekonanie Sinn Féin, że miejsce Irlandii znajdowało się w sercu Europy oraz o możliwości, że status Irlandii, jako neutralnego państwa wojskowego oferował narzędzie budowania pokoju. Jako uczestnik misji pokojowych, poprzez realizację programów pomocy humanitarnej i nasze stanowisko w odniesieniu do praw człowieka wytworzony został poziom wpływów na całym świecie, który pozostawił globalny ślad całkowicie poza naszym statusem małego kraju, którego nie wolno go zmarnować.

*

W słowie komentarza z żalem odnotowuję, iż o takich spotkaniach nie można mówić w przypadku Rzeczypospolitej Polskiej. To wręcz dramatyczny pokaz nieudolności lub niechęci Warszawy, iż odrzuca możliwość współpracy z Republiką, której od dawna nie umieszcza w głównym nurcie rozważań o współpracy międzynarodowej. Nie pomaga w tym również pewna ospałość, jaką w zakresie kontaktów gospodarczych widzę w polskich misjach handlowych, które w nikczemnie niskiej ilości pojawiają się na wyspie. Może być to spowodowane brakiem lub niepełnymi informacjami, jakie przekazywane są do Polski, a odpowiedzialni za ten stan, uczynili sobie w Irlandii miejsce do miłego spędzania czasu na eksponowanych stanowiskach. O tym jednak porozmawiamy z wiceministrem spraw zagranicznych RP w jednym z kolejnych wydań Studia Dublin.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ruch pasażerski Rya
Brak państwowych pi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська