Gdzie jest grypa?

Jesień, zima i wczesna wiosna w naszej części świata to sezon grypowy, a spodziewano się, że będzie miał on wpływ na wzrost ilości zachorowań, ale do niczego takiego obecnie nie doszło.

Oczywiście przypadki grypy sezonowej notowane są w Europie, również w Irlandii, jednak jest ich znacznie mniej, niż dzieje się to w tzw. normalnych warunkach. Mówi się, że grypa sezonowa wzięta została w ryzy i w tym sezonie, pojawiać się będzie raczej w nielicznych przypadkach. To diametralna zmiana stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia, która jeszcze niedawno, w alarmistycznym tonie mówiła o zbliżającym się okresie chłodów, co oznacza, że nie wiedzieli nic o tegorocznej grypie, i co mogłoby nas przygotować na sezon grypowy.

Grypa jest obecna, podkreśla WHO, jednak jej rozprzestrzenianie zostało zablokowane koronawirusem, chociaż nie do końca samym SARS-CoV-2, a zachowaniami ludzi.

Chodzi o to, że stosujemy się do noszenia osłon twarzy, dystansujemy, a i nieco rzadziej spotykamy z osobami, które mogą być potencjalnymi nosicielami grypy, więc i zachorowań w początkach sezonu grypowego jest znacznie mniej. Istnieje możliwość, że tak wyglądać będzie cały sezon grypowy, który na przełomie 2020 i 2021 roku, nie będzie tak intensywny, jak było to rok wcześniej.

Pojawiają się też opinie, że wirus SARS-CoV-2, uchronił nas przed tegoroczną grypą, natomiast jego dominacja, wpoiła w nas pewne zachowania, które chronią przed innymi zakażeniami.

Bogdan Feręc

Źr: WHO

Polska-IE: Udostępnij
Największym zagroż
W kraju są już szc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian