Gazprom ma wyjaśnić swoje postępowanie wobec UE

Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager wezwała Gazprom do wyjaśnienia niedoborów w dostawach gazu do Unii Europejskiej, a jednocześnie oczekuje informacji o stale rosnących cenach tego nośnika energii.

Szefowa urzędu antymonopolowego UE powiedziała, że wysłała szereg zapytań, w tym do jednego z największych dostawców gazu do Unii Europejskiej, dlaczego dostawy są ograniczane, a jednocześnie wstrzymywane jest wydobycie tego surowca? Jak dodała Margrethe Vestager, zwiększenie produkcji gazu, mogłoby powstrzymać wzrost cen na rynkach hurtowych, a co się z tym wiąże, zatrzymane zostaną podwyżki cen dla odbiorców detalicznych, bo w konsekwencji zaczęły spadać. Szefowa urzędu antymonopolowego UE pyta również Gazprom, jaki jest powód, iż w chwili zwiększonego zapotrzebowania na gaz, rosyjski dostawca, nie zwiększył podaży, by zaspokoić popyt?

Margrethe Vestager jest zdania, iż to zachowanie, sugeruje podtekst polityczny i stało się próbą wywierania presji przez Rosję, a staje też w sprzeczności z zasadami rynkowymi, bo zawsze dzieje się tak, iż wyższy popyt, uruchamia procesy zwiększenia podaży.

Aktualnie ceny nośników energii w Unii Europejskiej, stały się priorytetem działań osłonowych mieszkańców UE, a pytania o przyczyny rosnących cen energii, wysłane zostały do wszystkich dostawców, jacy współpracują z UE. Do tej pory tylko część firm odpowiedziała na pytania zadawane przez Brukselę, a w gronie firm, które do tej pory, nie udzieliły żadnego wyjaśnienia, znalazł się również Gazprom.

Rzecznik Gazpromu dla agencji Interfax powiedział, że reprezentowana przez niego firma, udzieliła już odpowiedzi na niektóre pytania, ale nie uznał za stosowne, by odpowiedź poszerzyć.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna uznała, że Rosja, przyczyniła się do wywołania kryzysu energetycznego w Europie, głównie w zakresie gazu ziemnego, a cała sytuacja ma swój początek, gdy zaczęło wzrastać napięcie na granicy Rosji z Ukrainą.

Rosja dostarcza do Unii Europejskiej 1/6 całości gazu ziemnego, jaki zużywany jest przez kraje członkowskie, więc jest największym dostawcą tego nośnika energii do Europy, a co za tym idzie, może ustalać ceny na całym rynku dostaw, a robi to poprzez ograniczenie dostaw.

Bogdan Feręc

Źr: Interfax/Reutes

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rośnie ilość atak
Rośnie fala covidow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська