Garda zatrzymuje osoby próbujące wjechać do Dublina

Biuro Prasowe An Garda Siochána poinformowało, że coraz większa ilość kierowców próbuje lekceważyć zakaz wjazdu do Dublina oraz do hrabstwa Dublin.

Ostatnie dwa dni to prawdziwy wysyp prób łamania zakazu, ale na drogach dolotowych do miasta, ustawionych zostało wiele punktów kontrolnych, gdzie sprawdzane są osoby, zdążające do Dublina. W całkiem sporej ilości przypadków okazało się, że podróżni, nie mają prawa wjechać do miasta, bo ani tam nie pracują, ani nie mieszkają. Dlatego nakazane zostało, by zawrócili i odwiedzili stolicę, kiedy zniesiony zostanie obecnie obowiązujący poziom ograniczeń.

Podobnie dzieje się na granicy hrabstwa Dublin, bo i tam ustawiono policyjne blokady, a funkcjonariusze sprawdzają, czy podróż należy do niezbędnych i czy kierujący lub pasażerowie pojazdu, mają prawo do wjazdu na teren objęty trzecim poziomem ograniczeń bezpieczeństwa zdrowotnego.

Rzecznik Gardy powiedział, że bardzo duża ilość kierowców, niepotrzebnie wybiera się w te podróże do Dublina, bo sito kontroli jest na tyle gęste, że niezwykle małe jest prawdopodobieństwo, przedostania się na teren hrabstwa Dublin, łamiąc w ten sposób zakaz. Rzecznik dodał, że podejmowane są też próby opuszczenia miasta i hrabstwa Dublin, ale i wtedy, funkcjonariusze reagują w sposób, jaki nakazuje im prawo, więc również zawracają samochody.

W niektórych przypadkach nie obyło się bez zastosowania ostrzejszych środków dyscyplinujących i na kierujących, którzy usilnie odmawiali zaprzestania podróży, nakładano mandaty, a i kilka spraw trafiło do sądów.

Jakby tego było mało, na punktach kontrolnych pojawiali się też przestępcy drogowi, a ci, kierowali swoje pojazdy pod wpływem narkotyków i łamali przepisy o ruchu drogowym. Kierowcy, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem marihuany i kokainy, zostali aresztowani. Na jednym z poddublińskich punktów kontrolnych pojawił się też kierujący, który miał niepełne prawo jazdy, a poruszał się samochodem bez nadzoru osoby z pełnym prawem jazdy. Zatrzymano także kilka samochodów bez ważnego ubezpieczenia lub innych opłat drogowych, co skutkowało zatrzymaniem pojazdów.

Funkcjonariusze z Dublina i hrabstw ościennych swoją akcję „Fanacht”, prowadzą od początku roku, a chcą w ten sposób wyeliminować z dróg osoby, które łamią przepisy o ruchu drogowym, jak i wyłapać kierowców, którzy łamią przepisy związane z Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Czy rząd wesprze sa
Służba zdrowia bę
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian