Garda zaostrzy kontrole pubów i ich okolic

Po piątkowych i sobotnich wydarzeniach, jakie miały miejsce w całym kraju, chociaż najbardziej widoczne były w Dublinie, komisarz Gardy podjął decyzję o zaostrzeniu kontroli pubów i okolicznych miejsc.

To niedopuszczalne, aby w tak jawny sposób łamane były zasady dystansu społecznego, powiedział komisarz Gardy Drew Harris, a na takie lekceważenie prawa policja nie może pozwolić, więc już od dzisiaj, kontrole w pubach, które mogły być otwarte, prowadzone będą systematycznie, a funkcjonariusze, nie będą stosować żadnej taryfy ulgowej.

Wg komisarza Harrisa, ostatni weekend pokazał, iż nie jest na miejscu, by przyglądać się jedynie zachowaniom mieszkańcom Irlandii, którzy brak poszanowania przepisów wyrazili tłumami przed pubami, co niosło ze sobą zwiększone ryzyko zakażeń koronawirusem. Garda zaniepokojona jest takimi zachowaniami, a w odpowiedzi na wydarzenia, zadecydowano o ostrzejszych formach nadzoru. Drew Harris zasugerował, że w niektórych przypadkach, kierowanej przez niego formacji, powinno się przywrócić uprawnienia specjalne, jakie obowiązywały podczas pandemii. To z kolei pomoże w ścisłym egzekwowaniu przepisów w przypadkach, jakie odnotowane zostały w miniony weekend.

Władze Gardy dodają jednak, iż nie mają odpowiedniej ilości policjantów, aby kontrolować wszystkie miejsca, ale spodziewają się, że zaostrzenie zasad kontroli, doprowadzi do większego poszanowania prawa. Nie do końca jest jasne, jak policjanci radzić sobie będą z osobami, które przebywają w okolicach pubów, ale i w tym zakresie, działania mają mieć inną formę niż do tej pory, więc funkcjonariusze, nie będą już tylko upominać.

W sprawie wypowiedziała się też rzeczniczka ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego, która powiedziała:

– Wprowadzone zasady i wytyczne mają chronić pracowników i klientów, również pubów. Każdy ma obowiązek ich przestrzegać. Rząd bardzo uważnie monitoruje sytuację i może podjąć dalsze kroki teraz lub rozważając kolejny etap zniesienia ograniczeń, jeśli to konieczne.

Oznacza to, że gabinet analizować będzie kolejny etap znoszenia ograniczeń, ale jednocześnie może podnieść poziom obostrzeń, który dotyczyć ma np. pubów.

O reakcji rządu w tej sprawie, dowiemy się prawdopodobnie już dzisiaj w godzinach popołudniowych, bo na porannym posiedzeniu, omawiane będą wydarzenia z weekendu.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
W pubach straci prac
Nowy minister Zielon
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish