Garda zamknęła 80 stron wyłudzających dane

Pandemia koronawirusa zintensyfikowała działania oszustów internetowych, a ci za pośrednictwem tworzonych przez siebie stron, wyłudzali dane i kradli pieniądze.

W ostatnich kilkudziesięciu miesiącach Garda notuje znaczny wzrost ilości przestępstw internetowych, głównie związanych z phishingiem, a od stycznia do marca tego roku, policjantom udało się dotrzeć i zamknąć 80 takich stron. Tylko w ubiegłym miesiącu doszło do 163 przypadków, natomiast rok wcześniej było ich 57, a w tym samym okresie roku 2019, tylko 29.

Odnajdowaniem przestępców i odkrywaniem ich niecnej działalności zajmuje się w Irlandii Garda National Economic Crime Bureau (GNECB) i specjalna jednostka ds. przestępstw internetowych, które sprawdzają w każdym miesiącu kilkadziesiąt do kilkuset zgłoszeń o możliwym oszustwie internetowych. Obie jednostki pracują też niezależnie od informacji płynących od firm oraz osób indywidualnych, a współpracują w tym zakresie ze służbami o podobnym profilu z innych państw.

Informację podała w ramach odpowiedzi na pytania poselskie pełniąca obowiązki minister sprawiedliwości Heather Humphreys, a dane dotyczą phishingu i cyberprzestępczości, w której e-maile, telefony lub SMS-y od osoby udającej legalną instytucję próbują skłonić osoby do podania poufnych danych, takich jak dane osobowe, dane bankowe i dane kart kredytowych oraz hasła.

Garda ostrzega jednocześnie, aby z dużą ostrożnością pochodzić do informacji, jakie otrzymujemy w formie elektronicznej i nigdy nie podawać żadnych danych w odpowiedzi na zapytania z sieci.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Zakład mięsny zamk
Banki odzieży do za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian