Garda zadowolona ze swoich działań

Wg władz An Garda Síochána Dzień Świętego Patryka to jej sukces w zakresie opanowania sytuacji, ale w policji wciąż widoczne są obawy, które zaczęto właśnie omawiać.

Dzień Świętego Patryka był dniem udanym, mówią starsi funkcjonariusze Gardy, a stało się tak za przyczyną odpowiednich planów, jakie przygotowano i wdrożono tego dnia. To jednak nie wszystko, o czym chce poinformować nas irlandzka policja, bo nadal panuje w niej przekonanie, iż kolejne protesty, mogą być znacznie większe, a i eskalacja zachowań będzie rosła.

Wg władz Gardy, nie można również wykluczyć, że na fali niezadowolenia z ograniczeń, ale i ze względu na rosnące w kraju nastroje ekstremistyczne, pewne grupy, prawdopodobnie, zechcą przejąć kontrole nad demonstracjami i zmieniać je w uliczne zamieszki.

Policjantom chodzi teraz głównie o ugrupowania skrajne i to w równym stopniu skrajną prawicę, jak i lewicę, ale i przedstawicieli grup niechętnych wspólnej Europie. Dlatego właśnie trzech komisarzy Gardy, spotkało się w jej Kwaterze Głównej i omawiali plany na przyszłość, więc tworzyli możliwe scenariusze działań policji. Plan został już stworzony, a ma stać się pomocny w opanowywaniu potencjalnych zamieszek, ale zakłada też wcześniejsze działania prewencyjne. Dużo mówiło się o głębszej infiltracji prawicowych i lewicowych ekstremistów, by zdusić w zarodku ich zapędy do wywoływania poczucia zagrożenia, jednak nie tylko w tym zakresie, bo funkcjonariusze mają dopilnować, by wśród protestujących, było możliwie mało osób o poglądach skrajnych.

Monitoring w sieci ma być podstawowym narzędziem pracy Gardy, która na bieżąco śledzić będzie poczynania osób zidentyfikowanych, jako „element wywrotowy”, ale jednocześnie, pod ścisły nadzór wzięte będą same demonstracje, by po ich zakończeniu, analizować całą sytuację i wyławiać z tłumu osoby potencjalnie podżegające do eskalacji napięcia.

Jak stwierdziły osoby tworzące plany działań, ma to zabezpieczyć innych demonstrujących, a i stać się początkiem walki z radykałami, a ci, nie przebierają w środkach, żeby osiągnąć swój cel. Ich działania, zakwalifikowano do zagrażających bezpieczeństwu państwa, a i nie wyklucza się, że grupy te, współpracują z podobnymi w Irlandii Północnej, a nawet z samą Nową IRA. Walka z tego rodzaju przestępcami, przyświecać ma pracy policjantów, aby opanować sytuację podczas demonstracji, które nie będą wtedy zagrożeniem dla manifestujących, osób postronnych, mienia oraz państwa.

Scenariusze działań irlandzkiej policji, przekazane zostały już minister sprawiedliwości Helen McEntee, która przyjęła je z zadowoleniem, a jednocześnie zapewniła, że wkrótce, rozpoczęty zostanie program szczepień policjantów, o co postulowały policyjne centrale związkowe.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Niepewna perspektywa
Plan zrealizowany w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian