Garda wszczęła postępowanie wyjaśniające

W związku z wypowiedzią członka Zakonu Kapucynów Toma Forde An Garda Siochána na wniosek publiczny osoby uważającej się za pokrzywdzoną wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie homofobicznej mowy nienawiści.

Jak już pisaliśmy wcześniej, brat Tom Forde publicznie, bo podczas kazania, pozwolił sobie na niewybredne uwagi pod adresem osób homoseksualnych, porównując je do zombie. Śledztwo toczy się w sprawie o domniemaną mowę nienawiści podczas wygłaszania homilii. Kapłan pozwolił sobie także na podanie „recepty” na rozwiązanie problemu z tymi, jak ich nazwał „potworami”, a rozwiązaniem miał być strzał w głowę.

Sprawa ma swój początek w jednym z kościołów w Kilkenny, a podczas mszy słów brata Forde wysłuchało kilkadziesiąt osób, więc uznano, iż 8 czerwca 2019 roku, słowa padły publicznie.

Rzecznik An Garda Siochána potwierdza, iż toczy się obecnie postępowanie wyjaśniające, a to może doprowadzić do postawienia zarzutu o stosowanie mowy nienawiści oraz podżeganie do czynów zabronionych.

W sprawie mamy także głos biskupa diecezji Ossory Dermota Farrella, który w specjalnym oświadczeniu przyznał, że użyte słowa, były nie na miejscu, a i przeprosił za użyty język.

Biskup Dermot Farrell powiedział: – Jako naśladowcy Chrystusa, Ewangelia, którą głosimy, dotyczy przyjęcia i włączenia wszystkich, ponieważ każdy człowiek – bez względu na swoją wiarę, rasę lub orientację seksualną – jest stworzony przez Boga i jest kochany przez Boga. Co więcej, gdy wyrządzona zostanie krzywda, należy przeprosić. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję oświadczenie Zakonu Kapucynów wyrażające głęboki żal i silną nadzieję ich przyjęcia przez wszystkich ludzi.

Wypowiedź brata Forde potępiła też Amnesty International, której dyrektor wykonawczy Colm O’Gorman powiedział, iż to „czysta homofobia”.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Podziel się:

Komunikat dla alergi
Uwaga na łososie
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn