Garda ustawia setki punktów kontrolnych

Czwartek był wstępem do rozpoczęcia ogólnokrajowej akcji policji, która ma wymusić na kierowcach, pozostanie w domach, więc egzekwowano zakaz oddalania się od domów na odległość większą, niż 2 kilometry.

Niewielu zatrzymanych kierowców, których policjanci spotkali na drogach, mogło okazać dokument uprawniający do odbywania dalszych podróży, ale co należy zaznaczyć, wczoraj z powodu łamania nakazu pozostania w domach i nieprzekraczania rzeczonych już 2 kilometrów, nie ukarano mandatem ani inną karą żadnego z kierujących.

Wczorajsza akcja miała uświadomić kierującym, że Garda jest przygotowana do egzekwowania przepisów, które nadane zostały im mocą rozporządzenia ministra zdrowia Simona Harrisa, więc dzisiaj, nie można liczyć już na wyrozumiałość policjantów i chociaż nadal będą starać się odwieść kierujących od odbywania dalekich podróży, to oporni zostaną ukarani mandatami, a w wyjątkowych przypadkach kierowca prosto z drogi, może trafić do aresztu.

Na marginesie można dodać, że osoby łamiące zakaz oddalania się od domu na odległość większą niż 2 kilometry, mogą otrzymać mandat do 2500 € lub spotkać się z karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Garda ostrzega, że jej działania są teraz skierowane do kierowców, a dzieje się tak z powodu okresu świątecznego, więc tradycyjnych odwiedzin u rodzin i znajomych. Wczorajsze 600 punktów kontrolnych, to także nic w porównaniu do ustawianych dzisiaj, bo będzie ich znacznie więcej, a pojawiać się będą zarówno na ulicach miast, jak i na drogach wylotowych. Lotne patrole Gardy kontrolować będą natomiast trasy, a nowością będą „checkpointy” przy autostradowych bramkach.

Tak samo będzie w małych miasteczkach i na wsiach, bo o ile tam nie będzie ustawianych punktów kontrolnych, to zmotoryzowane i piesze patrole mają zatrzymywać do kontroli wszystkich kierowców, jakich zdołają.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Blokada pozostanie d
Prezydent Higgins sk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish