Garda to łagodność ponad miarę?

An Garda Siochána poinformowała o wynikach swojej akcji nazwanej „Operation Fanacht”, a chodziło w niej o kontrolowanie społeczeństwa w zakresie przestrzegania wprowadzonych ograniczeń w czasie świąt wielkanocnych.

Funkcjonariusze znaleźli się więc na drogach w ponad 650 miejscach w całym kraju, ale też w parkach i innych miejscach wypoczynku, a przyznają, że większość mieszkańców Irlandii, stosowała się do wprowadzonych restrykcji. Nie obyło się oczywiście bez aresztowań, ale ich liczbę można nazwać symboliczną, bo od ubiegłej środy do poniedziałkowego wieczora, do aresztów trafiło zaledwie siedem osób, którym zarzuty postawione będą, ale dopiero po konsultacji z prokuratorem.

Wszyscy z zatrzymanych w sposób istotny złamali przepisy bezpieczeństwa zdrowotnego, jakie wprowadzone zostały na czas pandemii, więc w tych przypadkach Garda działała w sposób stanowczy.

Większość osób, które zatrzymane zostały przez zmotoryzowane i piesze patrole na terenie kraju, stosowała się do nakazów wydawanych przez policjantów, czyli nie było potrzeby karania osób mandatami lub kierowania wniosków u ukaranie do sądów.

Ogółem w całej Irlandii doszło do 144 incydentów związanych z nieprzestrzeganiem zasad ograniczenia poruszania i niezachowania dystansu społecznego, ale były też przypadki zakłócania porządku publicznego, napaści, wykroczenia w ruchu drogowym i przestępstwa narkotykowe.

Policjanci w kilku przypadkach musieli interweniować podczas domowych imprez, gdzie goście zebrali się w liczne grupy, a także w przypadkach nieistotnych podróży i podczas grupowych spotkań na ulicach.

Garda uznała świąteczny weekend za bardzo spokojny, a komisarz An Garda Siochána Drew Harris, podziękował za przestrzeganie zaleceń władz państwowych i samych policjantów.

Przypominamy: An Garda Siochána nadal może korzystać ze swoich uprawnień specjalnych, które wprowadzone zostały na czas pandemii, a te obowiązywać będą przynajmniej do 5 maja 2020 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Garda Press Office

Polska-IE: Udostępnij...
MFW opublikował pro
DOMOWA PLANTACJA MAR
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish