Garda sprawdzi zamykanie PUP-ów

W kraju powołano do życia specjalną jednostkę Gardy, która zajmuje się kontrolą osób przebywających na zasiłkach Pandemic Unemployment Payment.

Jak już wcześniej informowaliśmy, część osób bezprawnie przedłuża swoje płatności PUP i nawet po powrocie do pracy, nie zgłaszają tego faktu w biurze Social Welfare. Jest też grupa, jak podejrzewają urzędnicy Departamentu Ochrony Socjalnej, która odmawia powrotu do pracy, więc działa wbrew przepisom, gdyż nawet w takim przypadku, osoba otrzymująca wsparcie pandemiczne, zobowiązana jest do aktywnego poszukiwania pracy.

Jednostka specjalna zajmie się teraz kontrolą roszczeń, co do których istnieją podejrzenia, że były pobierane bezprawnie, ale i skontroluje osoby odmawiające powrotu do pracy. Wcześniej Departament Ochrony Socjalnej zaapelował do właścicieli firm, by zgłaszali przypadki odmowy powrotu do pracy, a jak się okazuje, jest takich całkiem dużo, bo do Social Welfare, wpłynęło już kilkaset doniesień.

Urzędnicy ochrony socjalnej i ci ze specjalnej jednostki Gardy informują jednocześnie, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach, skontrolują wszystkie wnioski PUP, a o ile odkryją nieprawidłowości, zastosują w tych przypadkach literę prawa, więc skierują sprawy na drogę postępowania administracyjnego. Osobie, która nadużyła przepisów wprowadzonych w związku z pandemią, może grozić grzywna, a z całą pewnością, zmuszone będzie do oddania nieprawnie pobranych kwot.

Aktualnie do kontroli wniosków PUP skierowanych zostało 20 specjalnie przeszkolonych funkcjonariuszy Gardy, którzy współpracują z Revenue, bo to urzędnicy skarbowi mogą potwierdzić, czy osoba pobierająca PUP, została ponownie zatrudniona.

Social Welfare przypomina, iż swoją płatność PUP, należy zamknąć, najdalej w dniu powrotu do pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia broni się
Od ofiar do zwycięz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian