Garda rozpoczęła akcję zniechęcania

Już od kilku dni więcej patroli policji widocznych było na irlandzkich drogach, a i ponownie pojawiły się punkty kontrolne.

Na tym się nie kończy, bo akcja policji wchodzi właśnie w swoją główną fazę i przez cały tydzień oraz w Wielkanoc, policja będzie bardzo aktywna, by ograniczyć możliwość przemieszczania się po kraju. Wielkanocny weekend, mówią przedstawiciele An Garda Síochána, to wyzwanie dla policjantów, którzy spodziewają się, iż wiele osób zdecyduje się na odwiedziny swoich rodzin, a to będzie złamaniem zasad piątego poziomu ograniczeń, o ile przekroczona zostanie odległość 5 kilometrów oraz same odwiedziny, bo przecież i te są zakazane.

Irlandzka policja ma w tym tygodniu wystawić znacznie więcej posterunków na drogach, uruchomi patrole lotne, ale więcej funkcjonariuszy będzie kontrolować także przestrzeń miejską. Władze Gardy zapowiedziały również, że i w supermarketach mogą być widoczni członkowie policji, którzy sprawdzać będą stosowanie się do wszelkich zaleceń oraz dystansu społecznego.

An Garda Síochána zaapelowała do właścicieli sklepów, które mogą być teraz otwarte, aby ponownie dokonały przeglądu wszelkich zasad dotyczących bezpieczeństwa, związanych z ograniczoną ilością klientów, a także przygotowały się odpowiednio do zwiększonego ruchu w placówkach handlowych.
Policja ostrzega mieszkańców Irlandii, że w tym tygodniu, rygorystycznie podchodzić będzie od osób, które łamią przepisy ruchu drogowego, źle parkują i przekraczają prędkość, a dzieje się tak zazwyczaj w okresie poprzedzającym święta, więc i tym razem, nie może być inaczej.

Garda dodała, iż może okresowo wyłączać z użytku niektóre przestrzenie miejskie, w tym parki i miejsca wypoczynku, aby zmniejszyć ilość osób w tych lokalizacjach, a wszystko ze względu na możliwość transmisji koronawirusa.

Z apelem do społeczeństwa zwróciła się też członkini NPHET i jednocześnie prezes Royal College of Physicians of Ireland, specjalistka ds. chorób zakaźnych dr Mary Horhan, która stwierdza, aby dobrze zastanowić się, czy w święta Wielkiej Nocy, właściwe będą odwiedziny u krewnych i znajomych. Mając na uwadze poprzednie święta, Bożego Narodzenia, obserwowaliśmy dużą transmisję SARS-CoV-2 od osób, które przechodziły chorobę bezobjawowo, ale przekazywały wirusa osobom trzecim, co doprowadziło do zwiększania poziomu zakażeń, dodała dr Horhan. Podobnie może być i teraz, a można tego w prosty sposób uniknąć i wystarczy odłożyć wizytę na dogodniejszy termin.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/NPHET

Polska-IE: Udostępnij
Europa myśli o czte
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian