Garda przypomina o ograniczeniach. Aresztowano już ponad 30 osób

Wg An Garda Siochána w kraju nastąpiło pewnego rodzaju rozluźnienie, a to prowadzi do decyzji o łamaniu ograniczeń, jakie na irlandzkie społeczeństwo nałożył rząd Republiki.

W okresie ostatnich dwóch tygodni Garda zatrzymała setki osób, które oddalały się od swojego miejsca zamieszkania na odległość znacznie przekraczającą 2 kilometry, więc popełniali wykroczenia przeciwko obowiązującym przepisom nadzwyczajnym. W znakomitej większości wystarczały pouczenia, ale nie we wszystkich, bo część zatrzymanych, odmówiła wykonania polecenia policjanta.

W takich przypadkach funkcjonariusze Gardy zmuszeni byli postąpić zgodnie z przyznanymi im uprawnieniami, więc proponowali zazwyczaj mandat, a w chwili odmowy jego przyjęcia, dokonywano aresztowania.

Tak stało się w 34 sprawach, kiedy mieszkaniec Irlandii niezależnie od tego, czy był osobą urodzoną na wyspie, czy rezydentem, bo i kilku obcokrajowców złamało zakaz poruszania się po kraju. Co zastanawiające, Garda zatrzymała na drogach także osoby, którym lekarze zalecili 14-dniową kwarantannę, a wtedy nie było nawet rozmowy dyscyplinującej, bo aresztowanie następowało natychmiast.

Irlandzka policja informuje też, że w ostatnich 14 dniach, doszło do 405 incydentów, które można było kwalifikować, jako naruszające przepisy nadzwyczajne, a do tych zaliczono uliczne spotkania w większym gronie, imprezy domowe, niepotrzebne podróże i spotkania z osobami spoza miejsca zamieszkania.

W komentarzu do tej informacji komisarz Gardy Drew Harris powiedział, iż jest zadowolony, ponieważ większość mieszkańców kraju przestrzega zasad, jakie wprowadzono w okresie pandemii, a incydenty z łamaniem postanowień rządu, są wyjątkowe w skali kraju i zdarzają się rzadziej niż w innych państwach Europy.

Komisarz Drew Harris:

– Gardaí codziennie kontaktuje się z dużą liczbą ludzi, a w zdecydowanej większości przypadków przestrzegają oni wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, niezależnie czy są w domach, czy w trakcie zakupów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomoże ratować życie. Chcę podziękować społeczeństwu za to, a także za wielkie wsparcie, jakie każdego dnia zapewniają naszym członkom. Niestety są też ludzie, którzy nie przestrzegali wytycznych, więc Gardaí nie miała innego wyjścia, jak skorzystać z przepisów lub innych środków, jakie otrzymała na okres pandemii, by przywołać mieszkańców Irlandii do porządku. Należy jednak podkreślić, że jest to niewielki odsetek osób, z którymi zaangażowaliśmy się w tym czasie i w ten sposób. Chciałbym też skorzystać z okazji, by wyrazić moje współczucie tym, którzy stracili bliskich w czasie pandemii COVID-19, i uznać poświęcenie, które ludzie przestrzegający wytycznych wnoszą w ochronę innych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Koronawirus mutuje z
Ministerstwo Budowni
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish