Garda przestraszyła się podejrzanego. Wymachiwał „groźną” bronią

To wydarzenie, mogłoby posłużyć za kanwę całkiem dobrej komedii, bo jest na tyle tragiczne, że aż śmieszne i chwały stróżom prawa nie przynosi.  

Sprawa ma związek z protestami na Grafton Street, gdzie wybuchły zamieszki, a część protestujących, uznana została za prowodyrów ataków na funkcjonariuszy. Ci, kiedy otrząsnęli się z już z szoku, jakiego doznali, otrzepali kurz ze swoich mundurów, jęli przygotowywać odwet, więc zaplanowali akcję ujęcia osób niebezpiecznych i wprowadzających ferment w zdrowej tkance społeczeństwa.

Planowanie akcji poprzedziły działania operacyjne, bo na podstawie nagrań kamer CCTV, wytypowano sprawców zajść, ustalono ich adresy i doborowe jednostki naszej dzielnej irlandzkiej policji, miały dokonać aresztowań.

Zuchy z Gardy – zebrały się wcześnie rano, naradziły i w sile kilku radiowozów, udały w miejsce, gdzie przebywać miał inspirator zamieszek. Do tego momentu wszystko szło gładko, a uzbrojeni w tarcze, pałki, gaz duszący, łzawiący, paraliżujący i co niektórzy w pistolety, weszli do domu podejrzewanego o czyny. Tu jednak ów prowodyr, nie dał się wziąć żywcem, bo „zamaszczeni” policjanci, bali się podejść do człowieka, po którego przyjechali.

Bardzo ważne w tej sprawie jest, że mężczyzna był uzbrojony, chociaż nie w broń palną, miotającą, ostre narzędzie lub przynajmniej kij baseballowy, a w telefon komórkowy znanej koreańskiej firmy. Tymże właśnie niebezpiecznym przedmiotem, skutecznie odstraszył funkcjonariuszy. No, OK., może nie samym telefonem, a treścią krótkiej wiadomości tekstowej, nawisem mówiąc, ta pochodziła od jednej z agencji rządowych, a tam widniała informacja, że podejrzany, jest pozytywny, więc stał się szczęśliwym posiadaczem Covid-19.

Zakaźny, uznany został przez „An Gardę Sziokanę” za jeszcze bardziej niebezpiecznego, niż wcześnie się wydawało i tygodnie pracy policji, poszły się… 

Okazały się niepotrzebne, gdyż akcję przerwano.  

Oficjalny raport stwierdza, iż aresztowanie podejrzanego, odłożono na inny termin.

*

Powstrzymam się od komentarza w tej sprawie, a życzyć będę Gardzie – Wesołych Świąt.

Bogdan Feręc

Żr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Mieszkańcy Irlandii
Płatność za obowi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian