Garda planuje obchody rocznicy swojego powstania

W An Garda Síochána powstał specjalny zespół ds. obchodów 100-lecia istnienia tej służby, a uroczystości mają obfitować w wydarzenia oraz dadzą możliwość przypomnienia tych chwalebnych i mniej radosnych chwil, z przeszłości irlandzkiej policji.

Czasu na pełne zaplanowanie i przygotowanie uroczystości jest jeszcze sporo, bo setna rocznica powstania Gardy przypada na 2022 rok, ale już teraz wiemy, że obchody będą wiązały się z licznymi imprezami oraz wydarzeniami kulturalnymi. Podczas całego roku obchodów rocznicy, wspominać się będzie wyróżniających przez ostatnie 100 lat funkcjonariuszy, ale i tych, którzy zginęli, pełniąc służbę.

W planach już teraz pojawia się inscenizacja szturmu na Dubliński Zamek, a ten przypuściła Straż Obywatelska, ale i opowieści historyczne. W ramach uczczenia święta irlandzkiej policji ustanowiona zostanie nagroda specjalna, która będzie miała formę pamiątkowej monety.

W roku jubileuszu planowane są dwa duże wydarzenia i pierwsze odbędzie się 7 lutego, bo tego dnia w 1922 roku, w hotelu Gresham w Dublinie, zapadła decyzja, o utworzeniu Gwardii Obywatelskiej, która była zalążkiem obecnej Gardy. Drugim ważnym i głośnym dniem, stanie się 17 sierpnia i wtedy, upamiętniony zostanie szturm na Zamek w Dublinie. Wydarzenie jest o tyle ważne, iż to wtedy, Gwardia Obywatelska przejęła kontrolę nad dawną siedzibą brytyjskiej administracji w Irlandii.

Do obchodów włączone zostaną wydarzenia towarzyszące, w tym digitalizacja materiałów historycznych Gardy, a powstanie też specjalna strona internetowa, która mówić będzie o rocznicy i przedstawiać historię An Garda Síochána. Do tego dołączą wystawy fotograficzne, publikacja pamiątkowej książki, wystawy oraz wiele wydarzeń, w których przypominać się będzie historię powstania i działalność „Strażników Pokoju”.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Brexitowa umowa mini
Kiedy zobaczymy pier
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian