Garda otrzyma dzisiaj nowe uprawnienia

Przepisy, które zezwalać będą Gardzie na aresztowanie osób nieprzestrzegających wprowadzonych przez rząd zasad i ograniczeń z powodu koronawirusa, wejdą w życie już dzisiaj, a oznaczają, że policjanci będą mogli nas aresztować, za przekraczanie nowych obostrzeń.

Pod nowymi uprawnieniami Gardy, które nadadzą tej służbie szerokie uprawnienia, brakuje jeszcze tylko podpisu ministra zdrowia Simona Harrisa, który współpracuje w tym zakresie z Ministerstwem Sprawiedliwości, a to wydało już swoją zgodę na wprowadzenie przepisów w życie.

Policjanci z Irlandii będą mogli więc egzekwować zakaz przekraczania strefy 2 kilometrów od domu, a także nadane im zostanie prawo do aresztowania każdej osoby, która utrudniać będzie An Garda Siochána wykonywanie powierzonych im zadań w okresie pandemii.

Nowe zasady funkcjonowania służb policyjnych w kraju, zgodne są z przyjętymi przez Dáil i Seanad przepisami, a te rozszerzają tymczasowo uprawnienia Gardy. Prawo zezwala, aby osoba, która odmówi wykonania polecenia Gardy, która dąży do odrzucenia zasad dystansu społecznego, jest winna przestępstwa, więc może doprowadzić do pozbawienia jej wolności do sześciu miesięcy.

Nowe prawo zezwala również na zamykanie zgromadzeń lub innych wydarzeń, w tym zgromadzeń religijnych, oraz na nakazanie grupom w niektórych obszarach, aby pozostały w swoich domach lub innych miejscach, jeśli jest to konieczne.

Osoba, która odmówi izolowania się po zaleceniu lekarskim, powinna to zrobić natychmiast, gdyż może zostać skazana za przestępstwo, które zagrożone jest karą maksymalną trzech miesięcy pozbawienia wolności.

Gardaí może również, działając na wniosek służby zdrowia lub innych urzędników państwowych, a te mają prawo nakazać, zabrać osobę do określonego miejsca i wejść do określonej nieruchomości.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Masowe obniżki pens
Rząd sfinansuje mie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish