Garda otrzyma dodatkowe uprawnienia. (… i pod drzwiami staną, i nocą, kolbami w drzwi załomocą…)

Rząd zgodził się, aby nadać funkcjonariuszom An Garda Siochána nowe uprawnienia, a te stosowane będą wyłącznie w ostateczności.

Dobrą informacją jest ta, że policjanci nadal nie będą mogli wejść do czyjegoś domu, bez zaproszenia ani ważnego powodu lub zgody prokuratora tudzież sądu, ale będą mogli pojawić się u drzwi i poprosić obecne w nim osoby, aby opuściły mieszkanie, jeżeli łamany jest zakaz odwiedzin. Jeżeli funkcjonariusze stwierdzą, że w domu lub mieszkaniu przebywają osoby, których nie powinno tam być, będą mieli prawo nałożenia mandatu karnego lub skierują sprawę do sądu. Tak może dziać się w przypadku, kiedy w domu odbywa się przyjęcie lub inne, zakazane obecnie zgromadzenie.

Garda będzie miała także prawo do kontroli innych zamkniętych miejsc, w tym zakładów pracy i obiektów przemysłowych, ale będzie mogła również wzywać do rozproszenia się.

Osoby, które odmawiać będą zastosowania się do poleceń funkcjonariuszy, automatycznie karane mają być grzywnami, a odmawiający przyjęcia mandatu, otrzymają wezwanie na rozprawę przed sądem.

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciel domu lub główny najemca, automatycznie uważany będzie za organizatora przyjęcia, spotkania, zgromadzenia, więc grzywna, będzie w takim przypadku nieodwołalna.

Zgodnie z nowymi przepisami, żaden funkcjonariusz An Garda Siochána, nie może wejść do domu, o ile nie posiada nakazu lub nie zostanie zaproszony przez lokatora. Jednocześnie Gardzie nadane zostanie prawo do uniemożliwienia wejścia na domową imprezę lub spotkanie w pomieszczeniu, o ile kłócić się to będzie z przepisami o bezpieczeństwie zdrowotnym w ramach przepisów Covid. Garda będzie mogła nakazać opuszczenie okolicy, jeżeli będzie miała podejrzenie, że osoba udaje się na domowe przyjęcie lub znajduje się w pobliżu takiej imprezy.

Rząd nie ustalił jeszcze wysokości mandatów i zapewnia, że nie należy się obawiać, iż Garda zatrzymywać będzie osoby spacerujące po ulicach pod byle pretekstem, bo muszą być ku temu wskazania. Proponowane przepisy mają być zachętą do stosowania zasad ograniczeń poziomu piątego, nie zaś środkiem do walki ze społeczeństwem, powiedział minister Paschal Donohoe, który zaprezentował nowy projekt przepisów.

Gabinet zatwierdził też przepis o nakładaniu grzywien i stosowaniu innych środków dyscyplinujących na osoby, które łamać będą limit dozwolonej odległości od domu.

Przepisy obowiązywać będą wyłącznie w okresie stosowania piątego poziomu ograniczeń, a wygasną wraz z obniżeniem tego stopnia.

*W tytule użyty został fragment wiersza Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Czy sklepy skorzysta
UWAGA NA FAŁSZYWE I
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian