Garda ostrzega przez zakupem fałszywych certyfikatów szczepień
W mediach społecznościowych można natknąć się na wiele ogłoszeń o sprzedaży certyfikatu szczepienia Covid-19, który można jakoby wykorzystać w chwili wejścia do pubu lub nawet podróży zagranicznej.
Tu jednak pojawiło się ostrzeżenie irlandzkiej policji, która informuje, że posługiwanie się takim dokumentem może doprowadzić do ukarania osoby grzywną w wysokości 2000 € lub 30 dniami pobytu w więzieniu.
Oferta sprzedaży certyfikatów szczepień, skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy chcą dostać się bezproblemowo do pubu lub klubu nocnego, ale zainteresowani zakupem powinni pamiętać, że certyfikaty są numerowane, więc podczas kontroli, a taką w klubie nocnym lub pubie mogą przeprowadzić funkcjonariusze Gardy, okaże się, że dokument jest fałszywy. Garda dysponuje czytnikami kodów, jakie widnieją na certyfikatach, a jednocześnie ma dostęp do bazy danych osób zaszczepionych, więc sprawdzenie legalności dokumentu, zajmuje kilkadziesiąt sekund.
Oferty sprzedaży certyfikatów szczepień mówią, że ten jest w pełni bezpieczny i widnieje w bazie HSE, ale co ważne, do tworzenia duplikatów, wykorzystano niewiele istniejących numerów. Tu też pojawi się problem, bo podczas policyjnej kontroli, nazwisko, nie będzie zgodne z dokumentem, jakiego mogą zażądać funkcjonariusze, a potwierdzającym tożsamość osoby posługującej się certyfikatem.
Zarówno HSE, jak i Garda, dotarły już do takich ogłoszeń, a w tych, podane były dane osoby, u której, można dokonać zakupu certyfikatu. Instagramowe konto, należało do osoby prywatnej, a przed transakcją, należało poprosić o zaakceptowanie i dołączenie do grona znajomych, by dokonać zakupu certyfikatu.
Policjanci uważają, że konto, należało do członka którejś z grup przestępczych, jakie działają w Irlandii, a to kolejny sposób, jaki znaleźli oszuści, aby wyłudzić pieniądze. Jak podkreślają funkcjonariusze An Garda Síochána, takich kont i ofert jest znacznie więcej, a znaleźć je można na wielu platformach społecznościowych. W tym konkretnym przypadku konto założone było w Dublinie, a fałszywka mogła trafić już do rąk setek osób.
Garda wyjaśnia:
– Posiadanie nielegalnego przedmiotu jest przestępstwem zgodnie z ustawą o przestępstwach związanych z kradzieżą i oszustwami. Oznacza to, że wyprodukowanie czegokolwiek sfałszowanego w celu skłonienia kogoś do zaakceptowania tego, jako legalnego dokumentu jest przestępstwem, jak i posługiwanie się takim.
Bogdan Feręc
Źr: Press Office An Garda Síochána