Garda ostrzega przed niepotrzebnymi podróżami

An Garda Síochána zaapelowała do mieszkańców Irlandii, aby w okresie świąt Wielkiej Nocy, nie organizowali spotkań rodzinnych oraz towarzyskich, a także nie podróżowali do domów rodzinnych, ponieważ, nie są to podróże konieczne.

 

Garda wzywa również do przestrzegania innych wytycznych, które dotyczą zdrowia publicznego w piątym poziomie ograniczeń, a jednocześnie zaznacza, iż korzystać będzie ze swoich uprawnień do nakładania mandatów, o ile zajdzie taka potrzeba.

Rzecznik Gardy:

– Przepisy przewidują ograniczenia w podróżowaniu poza miejsce zamieszkania danej osoby, z wyjątkiem uzasadnionej potrzeby lub koniecznej podróży. Podróże do drugiego domu / domu wakacyjnego, na spotkania rodzinne, nabożeństwa religijne itp. nie są przewidziane w przepisach, jako niezbędne.

 

Jednocześnie kolejny raz zapowiedziano, iż na drogach w okresie świątecznym, pojawi się znacznie większa, niż jest to do tej pory, ilość funkcjonariuszy, a będą kontrolować przede wszystkim drogi wyjazdowe z miast, drogi szybkiego ruchu oraz autostrady. Policjanci pojawiać się będą również na drogach lokalnych, bo i tam prowadzona będzie ich akcja kontrolna.

 

Zastępca komisarza ds. policji i bezpieczeństwa Anne Marie McMahon powiedziała:

 

– An Garda Síochána doskonale zdaje sobie sprawę z wpływu Covid-19 na społeczności, w których żyjemy. Przepisy dotyczące zdrowia publicznego mają na celu ochronę najsłabszych w naszym społeczeństwie. Apeluję do wszystkich, aby w weekend wielkanocny dołożyli dodatkowych starań, aby zachować zgodność z obowiązującymi przepisami. Twoje działania w ten weekend mogą ochronić ukochanego członka rodziny lub drogiego przyjaciela od zakażenia. Jesteśmy tutaj, aby pomagać i wspierać nasze społeczności i najbardziej narażonych obywateli. Jeśli znasz kogoś lub podejrzewasz, że ktoś potrzebuje wsparcia w tym czasie, skontaktuj się z lokalnym posterunkiem policji.

 

Rzecznik irlandzkiej policji zaapelował do osób, które chciałyby urządzić w Wielkanoc przyjęcie domowe, aby zrezygnowały z takich planów, gdyż może się to skończyć nałożeniem mandatu:

– Te wydarzenia narażają nie tylko uczestników, ale wszystkich, których spotkają później, na ryzyko zakażenia Covid-19. Osoby, które organizują imprezę domową, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 500 euro, a osoby, które na nią przyjdą, mogą zostać ukarane karą 150 euro. Garda Síochána apeluje też się do każdej osoby, która mogła paść ofiarą przestępstwa na tle seksualnym lub w rodzinie, niezależnie od tego, czy naruszy jakiekolwiek przepisy dotyczące zdrowia publicznego, na przykład uczestnicząc w przyjęciu domowym, by zgłaszać takie przypadki. An Garda Síochána jest tutaj, aby Ci pomóc i wesprzeć, prosimy o zgłaszanie wszystkich takich incydentów.

 

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Awantura o szczepion
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian