Garda ostrzega przed naciągaczami

Przed świętami aktywizują się gangi przestępców, zerują na naiwności ludzi, głównie tych, którzy są złej sytuacji finansowej.

Jak informuje An Garda Síochána, w Irlandii doszło już do tysięcy przypadków wyłudzenia pieniędzy, a te dotycz osób, które nie mogą uzyskać pożyczki w banku lub innej instytucji finansowej. W irlandzkiej przestrzeni internetowej pojawiają się strony, a te oferują pożyczki bez zabezpieczeń i nie sprawdzają zdolności kredytowej, więc taką, zaciągnąć może każda osoba. Tu jednak jest niewielki problem, bo strony te, podszywające się pod instytucje finansowe, a zarejestrowane są najczęściej w Indiach i Azji Południowej, nie mają nic wspólnego z bankami, ani nie są żadnymi domami pożyczkowymi.

To zwykli oszuści, mówią oficerowie dochodzeniowi Gardy, bo uwagę potencjalnych kredytobiorców, powinna zwrócić niezwykła łatwość uzyskania pożyczki. Jest jednak pewien haczyk, bo „pożyczkodawca”, żąda niewielkiego zabezpieczenia, które należy wpłacić na jego konto, a rejestracja na stronie kosztuje zaledwie 10 €. Niektóre ze stron proszą też o podanie danych osobowych i danych konta, na które ma być przelana gotówka, jednak jeszcze przed wydaniem decyzji o przyznaniu pożyczki.

Na tym jednak operacje się kończą i potencjalny klient, zamiast otrzymać pożyczkę, doświadcza dodatkowej straty.

Krajowe Biuro Gardy ds. Przestępczości Gospodarczej, w Irlandii, zamknęło już 73 takie strony internetowe, co wskazuje na skalę oszustwa, z jaką możemy mieć do czynienia na wyspie. Garda zaznacza, że wiele ze stron internetowych, które oferują łatwy dostęp do pożyczek, wykonanych jest profesjonalnie, budzą zaufanie, ale niestety, wykorzystywane są jedynie do wyłudzenia pieniędzy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ceny paliw płynnych
Taksówkarze muszą
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська