Garda ostrzega: Giną psy!

Właściciele czworonogów zostali ostrzeżeni, iż w Irlandii ponownie dochodzi do dużej ilości „zaginięć” psów, przede wszystkim młodych.

Do ostrzeżenia dołączyły organizacje zrzeszające właścicieli psów, które oficjalnie mówią, że zwierzęta są kradzione spod sklepów, z podwórek i podczas spacerów, kiedy puszczone wolno, myszkują po parkowych zakamarkach.

Członkowie stowarzyszeń dodają, iż należy bacznie obserwować swoje zwierzęta, ale i dopilnować, aby nie pozostawały bez opieki, bo mogą paść łupem złodziei. Stowarzyszenia zalecają, aby czipować czworonogi, bo o ile dojdzie już do kradzieży, to znacznie łatwiej będzie ustalić właściciela, kiedy zwierzę się odnajdzie.

Wg Gardy w kraju mamy teraz do czynienia z kilkoma grupami, które specjalizują się w kradzieżach psów, a te, sprzedawane są następnie osobom, które nie podejrzewają, że pies był wcześniej czyjąś własnością. Policjanci apelują, aby przed zakupem psa, który nie pochodzi z hodowli, udać się do najbliższego weterynarza, który sprawdzi, czy pies miał wcześniej wszczepiony mikroczip i do kogo ewentualnie jest przypisany numer tam zawarty.

To ograniczy proceder, dodają funkcjonariusze, a jednocześnie bardzo utrudni działalność grup przestępczych.

Zgłoszenia o zaginionych psach przyjmuje każda jednostka Gardy w kraju, ale zgłosić ten fakt można również w Missing Dogs Ireland, a ta organizacja dysponuje szeroką bazą danych o zaginionych czworonogach.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Kobieta w męskim ś
Pod koniec lipca pom
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish